statystyki

Egzekucja: będzie taniej i prościej

autor: Piotr Szymaniak08.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.12.2016, 07:01

Zamiast dwóch stawek jedna, 10-procentowa. Minimalna opłata obniżona do 100 zł. Takie zmiany w egzekucji przewiduje nowa ustawa o kosztach komorniczych.

Dziś stawki opłat reguluje ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.) i uzależnia je od sposobu prowadzenia egzekucji. I tak w przypadku świadczeń pieniężnych komornik pobiera 15 proc. wartości dochodzonego długu, jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż trzydziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli egzekucja była prowadzona z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ZUS, KRUS, zasiłków, dodatków czy stypendiów, opłata wynosi już 8 proc., ale mniej niż 1/20 przeciętnej pensji i nie więcej niż jej dziesięciokrotność.

Uproszczenie stawek

Projekt nowej ustawy o kosztach komorniczych, który trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, wprowadza (w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych) opłatę stosunkową na poziomie 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jednak dobrowolne i szybkie wpłaty będą premiowane (patrz infografika).

W przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela lub z powodu jego bezczynności to już nie dłużnik, lecz wierzyciel poniesie koszty (5 proc. wartości długu). Chyba że ten wykaże, że spłata długu (skutkująca wnioskiem o umorzenie postępowania) nastąpiła po wszczęciu egzekucji – wówczas opłatą będzie obciążony dłużnik. Jeśli zaś wniosek o umorzenie postępowania zostanie zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, opłata wyniesie 100 zł.

Na tyle samo zastała określona minimalna opłata stosunkowa (dziś to 5 lub 10 proc. przeciętnej pensji). Maksymalna, zgodnie z projektem, nie będzie mogła być wyższa niż 50 tys. zł. Ministerstwo w ogóle zrezygnowało z powiązania opłat ze średnią pensją. „Brak jest racjonalnych podstaw, aby opłaty komornicze z roku na rok rosły wraz ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce. Prowadzi to bowiem do sytuacji, w której wysokość opłaty egzekucyjnej nie jest uzależniona od daty, w której komornik podejmuje czynności, lecz zależy od daty, w której komornik formalnie ustala jej wysokość” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane