Radca prawny nie musi spotykać się z klientem

autor: Sławomir Wikariak08.12.2016, 07:46; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:22
prawo, biznes, dokument

W pozwie mężczyzna przekonywał, że radca prawny odmówił spotkania z nim, a tym samym okazał brak szacunku.źródło: ShutterStock

Radca prawny wyznaczony na pełnomocnika z urzędu nie musi osobiście odbyć rozmowy z klientem, by podjąć decyzję w sprawie skargi kasacyjnej. Odmawiając spotkania, nie narusza dóbr osobistych reprezentowanej osoby.

W tej sprawie radca, wbrew oczywistym zamiarom klienta, wydał opinię prawną o braku podstaw do wniesienia skargi. Reprezentowany mężczyzna uznał to za naruszenie zasad etycznych, a także jego dóbr osobistych. W pozwie z żądaniem zapłaty 80 tys. zł zadośćuczynienia przekonywał, że radca prawny odmówił spotkania z nim, a tym samym okazał brak szacunku. Przed sądem nie potrafił jednak dowieść, że rzeczywiście nalegał na bezpośrednie konsultacje, i to właśnie zdecydowało o oddaleniu jego pozwu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • rr(2016-12-08 14:15) Zgłoś naruszenie 53

  A dlaczego dorosły, w pełni sprawny na umyśle obywatel nie może sam napisać skargi kasacyjnej? Dlaczego dostęp do środka prawnego gwarantowanego konstytucyjnie, uzależniony jest od przymusowego skorzystania z prywatnego pośrednika? Rozumie, gdyby skargi były odrzucane z uwagi na błędy formalne czy merytoryczne, ale z uwagi na podpis... to chyba ewidentne łamanie konstytucyjnych praw obywatelskich.

  Odpowiedz
 • ols(2016-12-08 20:16) Zgłoś naruszenie 21

  Do profesor-prezes. Art. 77. Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw. Ustawa zamyka drogę sądową uzależniając ją zasobności portfela, wielu ludziom zamykając finansowo drogę dochodzenia prawa.

  Odpowiedz
 • profesor prezes(2016-12-08 14:48) Zgłoś naruszenie 23

  gwarantowanego konstytucyjnie???? a w jakim artykule konstytucji???

  Odpowiedz
 • Peter(2016-12-09 08:41) Zgłoś naruszenie 01

  Konstytucja gwarantuje dwie instancje, nie trzy. Prawo do sądu realizowane jest przez dostęp do sądu dwuinstancyjnego. A dopuszczenie obywateli do samodzielnego pisania skarg bezzasadnych w większości skutkowały brakiem rozpatrzenia skarg zasadnych, bo bez badania skargi nie da sie tego ocenić. W tej sytuacji zasadność skargi ocenia osoba , która mogłaby być sędzią ( takie prawo ma radca i adwokat po 3 latach praktyki). Przyjmując zasadę po co prawnik, możemy też przyjąć po co prawnik w sądzie czyli dojść do absurdów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane