statystyki

Błędy prokuratorów będą obciążać obywateli?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 07.12.2016, 08:08
prawo

Niedopracowanie aktu oskarżenia, a następnie dopuszczenie do tego, aby sąd orzekał na jego podstawie, to błąd leżący wyłącznie po stronie organu, który taki akt kierowałźródło: ShutterStock

Błędy prokuratorów nie mogą obciążać obywateli. A tak się stanie, gdy wejdzie w życie nowe prawo, które pozwoli śledczym zawnioskować o zwrot akt sprawy w celu uzupełnienia aktu oskarżenia. Sąd będzie musiał taki wniosek uwzględnić, a niesłusznie oskarżony może przez to nie doczekać się wyroku uniewinniającego. Na te niebezpieczeństwa zwraca uwagę Forum Obywatelskiego Rozwoju, które przeanalizowało uchwaloną nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych.

Przyjęty akt prawny jest znacznie mniej kontrowersyjny niż to, co proponowano w trakcie sejmowych prac. Wówczas bowiem pojawił się pomysł wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym wniosek prokuratora powodowałby uchylenie wyroku sądu I instancji. Sejm się na to zgodził, ale sprzeciw wyrazili senatorowie. Mimo złagodzenia nowe prawo nadal budzi wątpliwości. A to dlatego, że nadal przyznaje prokuratorowi zbyt duży wpływ na przebieg procesu. Ekspertom nie podoba się to, że wniosek oskarżyciela, złożony do momentu wydania wyroku, będzie miał charakter wiążący dla sądu. W opinii FOR rodzi to ryzyko arbitralności działań prokuratury.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2016-12-08 17:25) Zgłoś naruszenie 20

    Przecież to już doskonale przećwiczyli w ZSRR gdzie prokurator był ważniejszy od wszelkich sądów, które były tylko fasadą sprawiedliwości. To się marzy obecnym władzom ? Z tego co wyprawiają to płynie taki wniosek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane