statystyki

Błędy prokuratorów będą obciążać obywateli?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 07.12.2016, 08:08
prawo

Niedopracowanie aktu oskarżenia, a następnie dopuszczenie do tego, aby sąd orzekał na jego podstawie, to błąd leżący wyłącznie po stronie organu, który taki akt kierowałźródło: ShutterStock

Błędy prokuratorów nie mogą obciążać obywateli. A tak się stanie, gdy wejdzie w życie nowe prawo, które pozwoli śledczym zawnioskować o zwrot akt sprawy w celu uzupełnienia aktu oskarżenia. Sąd będzie musiał taki wniosek uwzględnić, a niesłusznie oskarżony może przez to nie doczekać się wyroku uniewinniającego. Na te niebezpieczeństwa zwraca uwagę Forum Obywatelskiego Rozwoju, które przeanalizowało uchwaloną nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych.

Przyjęty akt prawny jest znacznie mniej kontrowersyjny niż to, co proponowano w trakcie sejmowych prac. Wówczas bowiem pojawił się pomysł wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym wniosek prokuratora powodowałby uchylenie wyroku sądu I instancji. Sejm się na to zgodził, ale sprzeciw wyrazili senatorowie. Mimo złagodzenia nowe prawo nadal budzi wątpliwości. A to dlatego, że nadal przyznaje prokuratorowi zbyt duży wpływ na przebieg procesu. Ekspertom nie podoba się to, że wniosek oskarżyciela, złożony do momentu wydania wyroku, będzie miał charakter wiążący dla sądu. W opinii FOR rodzi to ryzyko arbitralności działań prokuratury.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2016-12-08 17:25) Zgłoś naruszenie 20

    Przecież to już doskonale przećwiczyli w ZSRR gdzie prokurator był ważniejszy od wszelkich sądów, które były tylko fasadą sprawiedliwości. To się marzy obecnym władzom ? Z tego co wyprawiają to płynie taki wniosek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane