statystyki

Nowe uprawnienia inspektorów ochrony środowiska i weterynarii: Sami wystawią mandaty

autor: Leszek Jaworski10.12.2016, 13:00
podpis, dokument, akt, prawo

Inspekcja weterynaryjna z prawem do wystawiania mandatów.źródło: ShutterStock

Inspektorzy inspekcji ochrony środowiska i inspekcji weterynaryjnej od 6 grudnia 2016 roku będą mogli nakładać mandaty za kolejne wykroczenia, np. związane z obowiązkami odbioru zużytego sprzętu.

Nowe uprawnienia zostały im nadane na mocy rozporządzeń premiera opublikowanych w Dzienniku Ustaw pod koniec listopada. Zgodnie z art. 95 par. 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713, dalej u.k.p.w.) postępowanie mandatowe prowadzi policja, a inne organy – gdy przepis szczególny tak stanowi. W praktyce nie zawsze regulacje wskazują, że inne inspekcje są upoważnione do nakładania mandatów. W takich przypadkach służby muszą się ograniczyć do pouczenia albo powiadomić policję – i to ona wówczas wystawia mandat. Aby temu zaradzić, w art. 95 par. 5 u.k.p.w. wskazano, że premier może wydać rozporządzenie, w którym wyraźnie wskaże, za jakie wykroczenia karać może określona inspekcja.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane