statystyki

Nowe uprawnienia inspektorów ochrony środowiska i weterynarii: Sami wystawią mandaty

autor: Leszek Jaworski10.12.2016, 13:00
podpis, dokument, akt, prawo

Inspekcja weterynaryjna z prawem do wystawiania mandatów.źródło: ShutterStock

Inspektorzy inspekcji ochrony środowiska i inspekcji weterynaryjnej od 6 grudnia 2016 roku będą mogli nakładać mandaty za kolejne wykroczenia, np. związane z obowiązkami odbioru zużytego sprzętu.

Nowe uprawnienia zostały im nadane na mocy rozporządzeń premiera opublikowanych w Dzienniku Ustaw pod koniec listopada. Zgodnie z art. 95 par. 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713, dalej u.k.p.w.) postępowanie mandatowe prowadzi policja, a inne organy – gdy przepis szczególny tak stanowi. W praktyce nie zawsze regulacje wskazują, że inne inspekcje są upoważnione do nakładania mandatów. W takich przypadkach służby muszą się ograniczyć do pouczenia albo powiadomić policję – i to ona wówczas wystawia mandat. Aby temu zaradzić, w art. 95 par. 5 u.k.p.w. wskazano, że premier może wydać rozporządzenie, w którym wyraźnie wskaże, za jakie wykroczenia karać może określona inspekcja.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane