statystyki

Skarżący musi być zainteresowany wyrokiem w swojej sprawie

autor: Dominika Bychawska-Siniarska29.11.2016, 10:20; Aktualizacja: 29.11.2016, 10:27
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

W uwagach skierowanych do Wielkiej Izby adwokat skarżących poinformowała, że utrzymywała kontakt z rodziną do końca postępowania przed izbą, ale od tego czasu nie mogła się z nimi porozumiećźródło: ShutterStock

Pochodząca z Serbii romska rodzina zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą na naruszenia przez władze Belgii zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania wynikającego z art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Ponadto, powołując się na art. 13 (brak skutecznego środka odwoławczego), Romowie wywodzili, że nie mogli dochodzić przed sądami uznania swojego zarzutu, że wydalenie do Serbii i odmowa uregulowania ich statusu pobytowego naraziły najstarszą córkę na ryzyko utraty życia, a pozostałych członków rodziny na nieludzkie i poniżające traktowanie (skarga V.M. i inni przeciwko Belgii, nr 60125/11).

W marcu 2010 r. rodzina przybyła do Francji, gdzie wystąpiła o azyl, ale ich wniosek został oddalony. Rok później Romowie podjęli starania o azyl w Belgii, także bezskutecznie. 12 kwietnia 2011 r. władze belgijskie zwróciły się do francuskich o przejęcie rodziny z powrotem. Podstawą było rozporządzenie Dublin II regulujące kwestię, które państwo powinno rozpatrywać wniosek o azyl. Francja wyraziła zgodę 6 maja 2011 r.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane