statystyki

MSWiA chce wiedzieć więcej o cudzoziemcach kupujących polską ziemię

autor: Anna Krzyżanowska01.12.2016, 17:00
Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że w okresie od 2004 r. do końca 2015 r. 709 transakcji nabycia nieruchomości, udziałów i akcji zostało zawartych z naruszeniem przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że w okresie od 2004 r. do końca 2015 r. 709 transakcji nabycia nieruchomości, udziałów i akcji zostało zawartych z naruszeniem przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.źródło: ShutterStock

Minister spraw wewnętrznych zyska pełniejsze informacje na temat nieruchomości nabywanych przez cudzoziemców. Wszystko za sprawą projektu, który znajduje się już w Sejmie.

Uszczelnia on zasady raportowania m.in. przez notariuszy o transakcjach, w których biorą udział cudzoziemcy, a których przedmiotem są nieruchomości czy też udziały bądź akcje w spółkach handlowych będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości położonych na terytorium Polski.

Przypomnijmy, że w myśl pierwszych artykułów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1061 ze zm.) ci muszą mieć zgodę (pod rygorem nieważności) szefa MSW na zakup domów, mieszkań czy działek znajdujących się na terytorium naszego kraju. Artykuł 8a ustawy obliguje natomiast rejentów do przesyłania ministrowi wypisu z aktu notarialnego, mocą którego cudzoziemiec wszedł w posiadanie nieruchomości, udziałów lub akcji w spółce będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zyx(2016-12-01 20:44) Zgłoś naruszenie 10

  A jak wygląda ochrona zakupu ziemi w innych krajach UE? Czyżby jej nie było? Dopiero porównując się z innymi państwami możemy wysnuwać wnioski. Bo może u nas jest bardzo restrykcyjnie , a może wcale nie.

  Odpowiedz
 • we34(2016-12-02 06:26) Zgłoś naruszenie 00

  Polska próbuje wprowadzić to co w krajach stare UE wprowadzono już dawno. Jak ktoś nie wierzy to proszę sprawdzić warunki nabywania ziemi w Dani czy Francji.

  Odpowiedz
 • ANTYOSZOŁOM(2016-12-01 19:51) Zgłoś naruszenie 02

  JAK W PAŃSTWIE FASZYSTOWSKIM I RASISTOWSKIM!!POLSKA Z DROGI KU DEMOKRACJI I POSZANOWANIU PRAWA,NIEZALEZNIE OD NARODOWOŚCI, KOLORU SKÓRY I WYZNANIA, DANEGO CZŁOWIEKA , STAJE SIĘ POTWROKIEM PAŃSTWOWYM, NA WZÓR RASISTOWSKIEGO GRAJDOŁU!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane