statystyki

Przedawnienie po trzech latach budzi poważne wątpliwości

autor: Piotr Szymaniak22.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 22.11.2016, 10:46
Dziś wykroczenia przedawniają się po roku od momentu popełnienia czynu lub po dwóch latach, jeśli wobec obwinionego zostało wszczęte postępowanie

Dziś wykroczenia przedawniają się po roku od momentu popełnienia czynu lub po dwóch latach, jeśli wobec obwinionego zostało wszczęte postępowanieźródło: ShutterStock

Dzięki wydłużeniu terminu karalności wykroczeń sprawcom trudniej będzie uniknąć odpowiedzialności. Tylko czy warto rozmontowywać cały system, by rozwiązać marginalny problem?

Dziś wykroczenia przedawniają się po roku od momentu popełnienia czynu lub po dwóch latach, jeśli wobec obwinionego zostało wszczęte postępowanie (patrz infografika). Ministerstwo Sprawiedliwości poprzez zmianę art. 45 kodeksu wykroczeń chce drugi z tych terminów wydłużyć do trzech lat.

Wyolbrzymiony problem

Bezpośrednim asumptem do zmian była głośna sprawa „Froga”, pirata drogowego, który uniknął odpowiedzialności za 81 wykroczeń drogowych. Upiekło mu się, bowiem karalność czynów zdążyła się przedawnić, zanim sąd drugiej instancji rozpoznał sprawę. Jako że bieg przedawnienia liczony jest od momentu popełnienia czynu, to im później zostanie wszczęte postępowanie, tym mniejsza jest szansa na uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia przed upływem tego terminu. Zwłaszcza że, jak przypomina MS, na bieg terminów nie ma wpływu odraczanie i przerywanie rozpraw czy uchylenie wyroku w drugiej instancji i zwrot sprawy do ponownego rozpoznania.

„Zatem nawet jeżeli w dacie orzekania w pierwszej instancji przedawnienie jeszcze nie nastąpiło, ale obwiniony wystąpi z apelacją i wówczas upłynie termin przedawnienia, musi dojść w sądzie odwoławczym do uchylenia wyroku i umorzenia postępowania, i to nawet gdyby skarżący cofnął następnie swój środek odwoławczy” – uzasadnia potrzebę zmian ministerstwo.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • opem(2016-11-22 12:49) Zgłoś naruszenie 30

    No i będzie jeszcze wolniej i dłużej.

    Odpowiedz
  • pinac(2016-12-12 01:14) Zgłoś naruszenie 00

    A ja sądziłam, że obecna władza chce walczyć z różnymi patologiami wymiaru sprawiedliwości, a przecież jedną z głównych patologii jest przewlekłość postępowań. Sytuacja, w której osoba odmawiająca przyjęcia mandatu karnego będzie czekała aż 3 lata na wyrok jest absurdem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane