statystyki

Doradcy restrukturyzacyjni z ministerialnym nadzorem

autor: Patryk Słowik16.11.2016, 07:42; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:39
Zbigniew Ziobro nie ukrywa, że w ostatnim czasie przyglądał się działalności doradców restrukturyzacyjnych.

Zbigniew Ziobro nie ukrywa, że w ostatnim czasie przyglądał się działalności doradców restrukturyzacyjnych.źródło: ShutterStock

Minister Sprawiedliwości będzie mógł zawiesić albo cofnąć licencję na wykonywanie zawodu najgorszym. Najlepsi zaś zostaną wyróżnieni. Wszystko po to, by obywatele i firmy korzystające z możliwości ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji współpracowali wyłącznie z profesjonalistami.

Zbigniew Ziobro nie ukrywa, że w ostatnim czasie przyglądał się działalności doradców restrukturyzacyjnych. I choć większość z nich wywiązuje się ze swoich obowiązków we właściwy sposób, to niestety są też i czarne owce. A brakuje jak na razie procedury umożliwiającej sprawne wykluczenie tych ostatnich z branży.

Stąd propozycja resortu, by znowelizować ustawę o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Pojawi się w niej nowy rozdział 3a dotyczący ministerialnego nadzoru nad nimi. Kluczowy jest projektowany art. 20a ust. 3. Zgodnie z nim uprawnienia nadzorcze ministra nad działalnością doradców obejmą zawieszenie praw z licencji, a w szczególnych przypadkach nawet jej cofnięcie.

– To dobry pomysł – komentuje radca prawny Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości, który odpowiadał w rządzie PO-PSL za przygotowanie reformy upadłościowej. Ekspert wskazuje, że rzeczywiście w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym potrzebne wydaje się stworzenie sprawnie funkcjonującego systemu nadzoru.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane