statystyki

Trzeba rozszerzyć możliwość uzyskiwania danych z KRK

04.11.2016, 06:48; Aktualizacja: 04.11.2016, 06:58

Obecnie możliwość żądania informacji o niekaralności od kandydatów na pracowników jest bardzo ograniczona. Potrzebę zmian dostrzegają nie tylko przedsiębiorcy, lecz także m.in. rzecznik praw obywatelskich i - jak się wydaje - również rząd.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość żądania informacji o niekaralności od osób ubiegających się o zatrudnienie wyłącznie wtedy, gdy wynika to z odrębnych przepisów. Dotyczy to tylko wybranych zawodów, np. nauczyciela czy taksówkarza. Tak wąska regulacja nie odpowiada jednak potrzebom przedsiębiorców.

W praktyce bowiem pozyskanie informacji o ewentualnej karalności jest często istotnym elementem rekrutacji. W ich trakcie pracodawcy chcą uzyskać zaświadczenie o niekaralności, aby podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze konkretnej osoby i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Szczególnie dotyczy to stanowisk związanych z odpowiedzialnością za finanse czy mienie znacznej wartości. Dziś jednak w większości przypadków nie pozwalają im na to obowiązujące przepisy. RAMKA 1

Na problem braku możliwości pozyskiwania przez pracodawców informacji o niekaralności zwracał już kilka razy uwagę generalny inspektor ochrony danych osobowych, a ostatnio – rzecznik praw obywatelskich.

Zbyt wąski katalog

W jednym z ostatnich wystąpień rzecznika praw obywatelskich do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (z 18 października 2016 r.) zauważył on, że zakres danych określony przez art. 221 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; dalej: k.p.), których podania pracodawca może żądać od pracownika i kandydata do pracy, jest zbyt wąski i często niedostosowany do aktualnych potrzeb rynku. Podkreślił przy tym, że dotyczy to w szczególności możliwości uzyskiwania przez pracodawców danych o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie czy już zatrudnionych.

Ze stanowiskiem rzecznika należy się zgodzić. Praktyka wskazuje bowiem, że katalog zawodów, dla których można zbierać dane o niekaralności, jest zbyt ograniczony. Pracodawcy zgłaszają potrzebę zabezpieczenia swoich interesów poprzez uzyskanie informacji o karalności kandydata do pracy w szczególności w sytuacji, gdy zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za mienie (np. magazynier). Obecnie prawo nie przewiduje jednak takiej możliwości.

Ograniczenia w przepisach


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane