statystyki

Do pozwania jeden krok

autor: Ewa Maria Radlińska03.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 03.11.2016, 07:39

Pełnomocnik nie może ponosić odpowiedzialności odszkodowawczej, jeśli jego działania - nawet niewłaściwe- nie były przyczyną negatywnego rozstrzygnięcia sądu.

Była to sprawa przebywającego w areszcie śledczym T. W., który domagał się rekompensaty za zatrzymanie go przez funkcjonariuszy i narażenie go na utratę zdrowia i życia. Do tej sprawy został dla niego ustanowiony pełnomocnik z urzędu. Jednak i do jego pracy miał później zastrzeżenia. Pozwał więc adwokata (sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze pozwanego ubezpieczyciela), domagając się od niego kwoty 32 tys. zł zadośćuczynienia. Na tym nie koniec. Niezadowolony klient żądał też opublikowania przez mecenasa w gazecie oświadczenia o następującej treści: „Ja, J. T. działając na niekorzyść T. W. doprowadziłem do niekorzystnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Łodzi (…)”

Lawina zastrzeżeń

Powód przekonywał w pozwie, że mecenas działał na jego niekorzyść poprzez nierzetelne i nieetyczne zachowanie, a jego zaniechania doprowadziły do niekorzystnego wyroku. Wskazał, że adwokat pozbawił go możliwości działania i obrony jego praw poprzez zaniechanie szeregu działań: nie nawiązał z nim współpracy i nie wyrażał inicjatywy do obrony, nie składał wniosków dowodowych, nie udzielał porad prawnych, nie uzgodnił z powodem kwestii substytucji oraz nie poinformował go o terminie i możliwości wniesienia apelacji od wyroku zapadłego w sprawie, co pozbawiło go możliwości podjęcia dalszych kroków. On sam zaś jako osoba przebywająca w areszcie, miał ograniczone możliwości do podejmowania czynności przed sądem.

Sąd przeanalizował sprawę i wskazał, że adwokat złożył pismo procesowe, w którym wniósł o wezwanie do udziału w sprawie kolejnego podmiotu w charakterze pozwanego oraz złożył wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu pulmonologii.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane