statystyki

Kary pieniężne nie działają na rodziców. MS chce je zmienić

autor: Anna Krzyżanowska26.10.2016, 07:38; Aktualizacja: 26.10.2016, 09:21
złoty, pieniądze

Jak podnoszą przepytani przez IWS sędziowie rodzinni, jest wiele powodów tego, że wizja kary nie zawsze skutkuje poprawą sytuacjiźródło: ShutterStock

Kary pieniężne nakładane na osoby, które byłym partnerom utrudniają spotkania z dziećmi, są mało skuteczne – twierdzą sędziowie. Resort sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów.

Od 13 sierpnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 144, poz. 854), która wprowadziła do polskiego porządku prawnego nowy instrument pozwalający dyscyplinować byłych partnerów bezpodstawnie utrudniających spotkania z dzieckiem ustalone np. w wyroku rozwodowym. I tak, zgodnie z art. 59815 k.p.c., za każde naruszenie obowiązku w zakresie kontaktów sąd może nałożyć na krnąbrnego rodzica sankcję finansową. Pieniądze te orzekane są na rzecz drugiego z rodziców. Zanim jednak sąd ustanowi taką karę, najpierw ostrzega o groźbie sięgnięcia po nią.

– Wykonywanie kontaktów z dzieckiem w trybie art. 59815 i nast. k.p.c. nie jest jednak skutecznym straszakiem dla rodziców, których należy zdyscyplinować. Ci nie wywiązują się z postanowień orzeczenia sądu lub ugody pomiędzy stronami – komentuje Paulina Wiącek, radca prawny z kancelarii Kawczyński Korytkowska Partyka.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • tomek(2016-12-18 19:28) Zgłoś naruszenie 110

  a są jakieś zasądzane? śmiesznie małe i sporadycznie,dodatkowo po długiej procedurze prawnej trwającej czasami ponad rok albo i więcej,to jest problem,matki pozostaja bezkarne

  Odpowiedz
 • Nicole(2017-02-04 06:23) Zgłoś naruszenie 51

  W Polsce alienacja rodzicielsks prowadzona jest na szeroka skale.Matki.Polki"nie.przestrzegaja postanowien sadow.To.one.w wiekszosci skladaja pozwy o rozwod ,nie probujac.pracowac nad zwiazkiem.Nagminnie rozbijaja rodziny a nastepnie wykorzystuja do pomocy w utrzymaniu nastepnych partnerow,niszczac.ojcow swoich dzeci finansowo i psychcznie.Odbywa sie to w swietle pl.prawa i dla DOBRA Dzieci.

  Odpowiedz
 • Gość(2017-03-17 16:02) Zgłoś naruszenie 30

  najpierw na takiego rodzica nałożyć karę pieniężną jak nie poskutkuje to do pudła na miesiąc , a 2 rodzicowi pozostawić dziecko . Wystarczy jeden strzał i wszystko wyleczy się w mig.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane