statystyki

Kary pieniężne nie działają na rodziców. MS chce je zmienić

autor: Anna Krzyżanowska26.10.2016, 07:38; Aktualizacja: 26.10.2016, 09:21
złoty, pieniądze

Jak podnoszą przepytani przez IWS sędziowie rodzinni, jest wiele powodów tego, że wizja kary nie zawsze skutkuje poprawą sytuacjiźródło: ShutterStock

Kary pieniężne nakładane na osoby, które byłym partnerom utrudniają spotkania z dziećmi, są mało skuteczne – twierdzą sędziowie. Resort sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów.

Od 13 sierpnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 144, poz. 854), która wprowadziła do polskiego porządku prawnego nowy instrument pozwalający dyscyplinować byłych partnerów bezpodstawnie utrudniających spotkania z dzieckiem ustalone np. w wyroku rozwodowym. I tak, zgodnie z art. 59815 k.p.c., za każde naruszenie obowiązku w zakresie kontaktów sąd może nałożyć na krnąbrnego rodzica sankcję finansową. Pieniądze te orzekane są na rzecz drugiego z rodziców. Zanim jednak sąd ustanowi taką karę, najpierw ostrzega o groźbie sięgnięcia po nią.

– Wykonywanie kontaktów z dzieckiem w trybie art. 59815 i nast. k.p.c. nie jest jednak skutecznym straszakiem dla rodziców, których należy zdyscyplinować. Ci nie wywiązują się z postanowień orzeczenia sądu lub ugody pomiędzy stronami – komentuje Paulina Wiącek, radca prawny z kancelarii Kawczyński Korytkowska Partyka.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • tomek(2016-12-18 19:28) Zgłoś naruszenie 110

  a są jakieś zasądzane? śmiesznie małe i sporadycznie,dodatkowo po długiej procedurze prawnej trwającej czasami ponad rok albo i więcej,to jest problem,matki pozostaja bezkarne

  Odpowiedz
 • Nicole(2017-02-04 06:23) Zgłoś naruszenie 51

  W Polsce alienacja rodzicielsks prowadzona jest na szeroka skale.Matki.Polki"nie.przestrzegaja postanowien sadow.To.one.w wiekszosci skladaja pozwy o rozwod ,nie probujac.pracowac nad zwiazkiem.Nagminnie rozbijaja rodziny a nastepnie wykorzystuja do pomocy w utrzymaniu nastepnych partnerow,niszczac.ojcow swoich dzeci finansowo i psychcznie.Odbywa sie to w swietle pl.prawa i dla DOBRA Dzieci.

  Odpowiedz
 • Gość(2017-03-17 16:02) Zgłoś naruszenie 30

  najpierw na takiego rodzica nałożyć karę pieniężną jak nie poskutkuje to do pudła na miesiąc , a 2 rodzicowi pozostawić dziecko . Wystarczy jeden strzał i wszystko wyleczy się w mig.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane