statystyki

Podstępne wyprzedaże mogą sporo kosztować

autor: Patryk Słowik25.10.2016, 12:20; Aktualizacja: 25.10.2016, 12:31
zakupy

Decyzje UOKiK dotyczą sprzedaży produktów powszechnie dostępnych i w umiarkowanej cenieźródło: ShutterStock

Ostatnie decyzje prezesa UOKiK dają wyraźny sygnał. Ci sprzedawcy, którzy oszukują konsumentów, przedstawiając swoją ofertę jako lepszą, niż jest w rzeczywistości, poniosą dotkliwą karę.

„Rabat na cały asortyment”, „10, 20, 50 proc. zniżki na wszystko” – takimi nie zawsze prawdziwymi hasłami kuszą dziś powszechnie sprzedawcy różnych branż: od sklepów spożywczych po salony odzieżowe. Teraz muszą zrewidować swoje praktyki. Jeśli w rzeczywistości tylko część towaru jest objęta promocją, to stosowanie takiego lepu na klienta może oznaczać konieczność zwrotu części zapłaty klientom.

Kilka dni temu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bowiem dwie decyzje nakładające kary, jakich do tej pory nie stosował wobec sprzedawców towarów. Chodzi o rekompensatę publiczną. Wprawdzie decyzje dotyczyły salonów meblowych Agata Meble i BRW (Black Red White), ale mogą stanowić przestrogę dla wszystkich sprzedawców.

Wprowadzenie w błąd

W ostatni czwartek UOKiK poinformował, że dopatrzył się wielu nieprawidłowości w postępowaniu salonów meblowych Agata Meble i BRW. Podstawowy zarzut? Firmy te zachęcały potencjalnych klientów do zakupów hasłem reklamowym „Rabat na cały asortyment”. Rzecz w tym, że informacja była niezgodna z prawdą.

– W rzeczywistości klient nie mógł skorzystać z rabatu, gdy chciał kupić produkty objęte innymi promocjami – informuje Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa urzędu. Tym samym hasło reklamowe wprowadzało w błąd, gdyż rabat dotyczył nie całego asortymentu, lecz zaledwie jego części.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane