Prawo uchylenia się od odpowiedzi na pytania także w sprawach o wykroczenia

autor: Piotr Szymaniak24.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 24.10.2016, 10:11
Obecne regulacje zmuszają też do zeznawania w sprawach o wykroczenia na niekorzyść osób najbliższych

Obecne regulacje zmuszają też do zeznawania w sprawach o wykroczenia na niekorzyść osób najbliższychźródło: ShutterStock

Świadek może odmówić odpowiedzi w sprawie o morderstwo lub gwałt, ale nie może w sprawie o najbardziej błahe wykroczenie – mówił poseł Jerzy Jachnik, uzasadniając projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Chodzi o zmianę art. 183 par. 1. Obecnie przepis ten stanowi, że świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie jedynie wówczas, gdy naraziłoby to jego lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe. Projekt przewiduje rozszerzenie uprawnień świadka także do postępowań w sprawie wykroczeń i wykroczeń skarbowych. To efekt petycji złożonej do parlamentarzystów przez Instytut Thomasa Jeffersona.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 konstytucji każda osoba, przeciw której prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich jego stadiach. – Często sprawa zaczyna się jako postępowanie o wykroczenie, a po złożeniu zeznań obywatel zostaje oskarżony z kodeksu karnego. W takiej sytuacji faktycznie zostaje pozbawiony prawa do obrony – zaznaczał poseł Jachnik.

Obecne regulacje zmuszają też do zeznawania w sprawach o wykroczenia na niekorzyść osób najbliższych. M.in. z tego powodu projekt został pozytywnie zaopiniowany przez rzecznika praw obywatelskich, Sąd Najwyższy, a także Krajową Radę Sądownictwa. Poparcie, podczas piątkowej debaty nad projektem, zadeklarowały też wszystkie kluby parlamentarne.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Brian(2016-10-24 17:16) Zgłoś naruszenie 01

    Przyniesie to ten mały minus, że świadek w ważnej sprawie uchyli się od odpowiedzi na pytanie, bo narazi się na małą grzywienkę. Będzie to duża szkoda dla ważnego interesu, wobec małej straty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane