Słowik o zarobkach komorników: Niedopowiedzenia na wagę złotych

autor: Patryk Słowik18.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.10.2016, 10:47
Patryk Słowik

Patryk Słowik, dziennikarz Gazety Prawnejźródło: DGP

Bogaty jak komornik” – tak zatytułowany został nasz tekst na temat zarobków komorników (DGP z 28 września 2016 r.). Pokazaliśmy je w oparciu o statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowane na podstawie informacji z resortu finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • ocokaman(2016-10-18 13:44) Zgłoś naruszenie 267

    przepraszam ale żałosny jest ten nie wiem jak mam nazwać komentarz, felieton, esej. Mam wrażenie że autor poczuł się urażony że ktoś mógł zarzucić brak rzetelności. Gazety przecież wogóle nie manipuluja danymi i faktami ehh szkoda komentowac. A niech sobie zarabiają nawet i milion, jak krtoś jest zadrosny niech sam spróbuje swych sił w tym zawodzie

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Janosik(2016-10-18 14:21) Zgłoś naruszenie 235

    Autorowi tekstu trzeba przyznać racje... nie jest matematycznym orłem. Skoro wszyscy tak świetnie zarabiają po tych 50.000,00 zł to jak możliwe jest to, że w Ministerstwie pojawiają się wnioski o odwołanie ze stanowiska komornika ? Szkoda, że społeczeństwo zawsze równa do dołu. Zawiść – narodowa cecha Polaków

    Odpowiedz
  • mm(2016-10-18 13:32) Zgłoś naruszenie 122

    mg przecież ta opłata za przelew nie jest "zarobkiem" komornika tylko banku... szkoda nawet komentować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adam (2016-10-18 20:44) Zgłoś naruszenie 84

    Panie Słowik. Zal panu dupsko ściska, a przy okazji piszesz pan pierdoły. Jestem asesorem z wieloletnim stażem ,Zapraszam do zawodu , jest przecież otwarty. Albo zapraszam najpierw w teren, zobaczysz pan sobie jak faktycznie wygląda praca w realu a nie ta, którą lansujecie w mediach. Wtedy będziesz pan mógł coś na ten temat powiedziec a właściwie napisać. A statystykę wsadź pan sobie głęboko ............

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • matematyk(2016-10-18 18:50) Zgłoś naruszenie 71

    Łączne opłaty w 2015 wyniosły 900 mln podzielić przez 1400 komorników podzielić przez 12 miesięcy i mamy przychód wynoszący około 50 tys. Przychód a nie dochód! Oczywiście do tej średniej wlicza się komornik z Warszawy, który ma 1 mln na miesiąc ;-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Autor(2016-10-18 18:35) Zgłoś naruszenie 64

    Jako komornik wypowiem się tylko tyle, że od poczatku swojej dzialalnosci dokładam do interesu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paker(2016-10-24 09:39) Zgłoś naruszenie 52

    Zarobki nawet najwyższe nie wynagrodzą Ci tej pracy. Kiedy Ty opie....dalsz się z kolegą przy maszynie lub na budowie Komornik nie ma wyjścia bo statystyka za nim goni. Pracuje po 14 godzin dziennie żeby domknąć miesiąc, a w tym czasie reszta polskich zawistnych nieuków i nierobów ( tak nierobów-cecha narodowa polaków ). Kolega sędzia kawkuje z kumplami, radca prawny podrywa co głupsze aplikantki. Porozmawiaj z komornikiem a innymi polaczkami wtedy z głosu wyczujesz ten wieczny wypoczynek i spokój. Zobaczymy ile asesorów zostanie w pracy, kiedy obniżka przyjdzie, Ja i tak się dziwię że za tą kasę chcą pracować. Zawód jest bardzo trudny merytorycznie i wymagający i stresujący. A redaktor jest po prostu Głupi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Qba(2016-10-18 18:42) Zgłoś naruszenie 50

    Przyjmując inną optykę: komornik zarabia 50 tysięcy i ponosi do tego koszty 60 tysięcy. Potrzebuje zatem miech w miech 110 tys złotych, rocznie 1.320.000. Skoro tak, a opłaty wahają się od 5 do 15% (średnio 12-13 %, uwzględniając minimalne i maksymalne i stałe), to znaczy że 1500 komorników uzyskujących taki przychód i dochód potrzebuje rocznie prawie dwóch miliardów opłat. No dobrze, dalej już z górki: 2.000.000.000/13% = 15 miliardów. Gdyby w 2015 wyegzekwowano 15 miliardów dla wierzycieli - statystyczny komornik, nie przeczę, zarabiałby brutto po 50 kawałków. Szkopuł w tym, że komornicy wyegzekwowali tylko 9 miliardów.... zarobki po 50 tysięcy są realne - przy wzroście skuteczności o 2/3.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ireneusz(2016-10-19 01:20) Zgłoś naruszenie 410

    Nie widzę żadnego uzasadnienia dla tego, żeby dalej komornicy sądowi zarabiali po 50 tysięcy miesięcznie. Żebyśmy chociaż w zamian jako obywatele (wierzyciele i dłużnicy) dostawali najwyższą jakość usługi państwowej, którą świadczycie. Ale przecież Wasze środowisko przeżarte jest patologiami. Hurtownicy piastujący najwyższe funkcje w organach samorządu, jawni złodzieje pokroju Michała R., Marka O, Konrada C. (jeszcze pewnie ze 20 można by wymienić), którzy okradli wierzycieli z zabezpieczeń - z tego przecież Michał R. to esencja i symbol Waszego środowiska, który jeszcze do niedawna piastował najwyższe funkcje w samorządzie (nawet wiceprezesa KRK), podobnie jak komornik z Łodzi "od traktora" - Jarosław Kluczkowski. Ale najważniejszym przejawem degeneracji całej Waszej grupy dla mnie jest VAT. Wszyscy jak jeden mąż postanowiliście zamiast wliczać VAT w opłatę (jak nakazują przepisy i choćby orzeczenie SN z lipca) to - pomimo tego, iż twierdziliście, że nie jesteście podatnikami VAT - od roku doliczacie VAT do opłaty. A co tam, niech ta polska mierzwa ludzka czyli dłużnicy płacą Panom Komornikom. Przecież wiadomo, że można Wam skoczyć? No nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grzegorz(2016-12-07 20:50) Zgłoś naruszenie 41

    idąc tokiem rozumowania Pana - jak wychodzę na spacer z psem to mamy po 3 nogi nie wiem czy tak tendencyjny artykuł wynika z niewiedzy czy z naszej polskiej zawiści - jak można pisać że komornicy zarabiają 50 tys. , jak można opierać się na statystyce, Pan redaktor powinien znać takie powiedzenie: są trzy rodzaje kłamstw - kłamstwa, bezczelne kłamstwa, STSTYSTYKA

    Odpowiedz
  • domer(2016-10-18 11:32) Zgłoś naruszenie 42

    Jak ktoś robi 5tys przelewów miesięcznie to musi zatrudnić co najmniej dwie osoby do tej czynności. Każdy przelew jest indywidualny. Wprowadzenie nr konta danych kontrahenta trwa ok 1 min dla osoby wprawnej i nie popełniającej pomyłek. Doliczmy do tego konieczność znalezienia i odłożenia dokumentów. Załóżmy że jest super i papiery się szybko znajduje 2min. Czyli przy tych założeniach wychodzi, że dokonanie przelewu zajmuje tylko 3 minuty. Dla osoby pracującej średnio 22dni w miesiącu po 8 godzin bez przerwy wychodzi 10560min czyli jak łatwo policzyć teoretycznie wychodzi 3520 przelewów. Jak napisałem wyżej wymaga to zatrudnienia co najmniej 2 pracowników. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • mg(2016-10-18 09:12) Zgłoś naruszenie 411

    komornicy pobierają 1-2 zł za przelew (w dobie rachunków bankowych "za zero"). Jeżeli taki "jegomość" prowadzi 5000 spraw to miesięcznie ma 5-10 tyś za same przelewy (złodzieje).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wojtek(2016-10-19 00:58) Zgłoś naruszenie 39

    Widać, że komornicze lobby i komorniczy najęci przez KRK i izby "hejterzy" działają prężnie dalej próbując wmówić opinii publicznej, że są "biedni". Tyle, że matematyki nie da się oszukać. Dochody komorników są przecież badane od 2012 roku i cały czas oscylują wokół tej samej liczby. W 2012 roku Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wyliczył, że średni miesięczny dochód brutto komornika wyniósł 46451 PLN, w 2013 roku 45648 PLN, a w 2015 roku 50tys. Dwa pierwsze badania są dostępne na stronie IWS (każdy może je sprawdzić). W 2015 roku jęczeliście więc, że to przez komorników-hurtowników wyszedł taki wysoki średni dochód (to zresztą kłamstwo) i PO grzecznie na Wasze życzenie hurtownie zlikwidowała. Jaki teraz będziecie mieli wykręt? Spadek liczby spraw? Przecież wszyscy w branży wiedzą, że te ubiegłoroczne 7,9 mln i 2 mln za pierwsze półrocze 2016r. wynikło z likwidacji hurtowni oraz chwilowym zaprzestaniu "produkcji" nakazów zapłaty przez e-sąd - w rzeczywistości nie ma żadnego spadku liczby spraw, a widać to choćby to liczbie spraw cywilnych, które trafiły do sądów. Ale każdy wykręt jest dobry, żeby zachować swoje przywileje.

    Odpowiedz
  • eljana(2019-06-28 23:36) Zgłoś naruszenie 00

    Komornik odwalil robotę, zażądał zapłaty, a kiedy mu zwróciła uwagę i niedoplacilam 5 zł,wystawił mi tytuł egzekucyjny na 800 zl, Super co! Chcecie nazwisko to podań!

    Odpowiedz