statystyki

Autostrada przez posesję? Właściciel musi mieć szansę zablokować taką decyzję

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.10.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.10.2016, 08:55
działka

Obecnie stosowane są dwie różne wykładnie. Z pierwszej – korzystnej dla właścicieli – wynika, że termin na zaskarżenie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej upływa po 14 dniach od daty jej doręczenia właścicielowi nieruchomości, na której będzie budowana drogaźródło: ShutterStock

Osoby, na których działkach ma powstać droga, często nie mają szans na zaskarżenie takiej decyzji. Gdy dowiadują się, że została ona podjęta, nie mają już czasu na wniesienie odwołania.

Nie tylko urzędy, eksperci, ale nawet sądy mają rozbieżne zdania na temat tego, od kiedy właściciel ma czas na zaskarżenie decyzji, która pozbawia go prywatnej nieruchomości na potrzeby budowy drogi. Rzecznik praw obywatelskich chce, żeby kwestię tę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w powiększonym składzie.

Jedna sprawa, dwa terminy

Obecnie stosowane są dwie różne wykładnie. Z pierwszej – korzystnej dla właścicieli – wynika, że termin na zaskarżenie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej upływa po 14 dniach od daty jej doręczenia właścicielowi nieruchomości, na której będzie budowana droga. Z drugiej wykładni, wykorzystywanej często przez urzędy, wynika zaś, że termin na zaskarżenie decyzji liczony jest od daty jej publicznego obwieszczenia. Przyjęcie tej drugiej prowadzi do sytuacji, że właściciele nieruchomości mogą stracić możliwość sprzeciwu, ponieważ wielu z nich nie śledzi obwieszczeń urzędu i nie wie, że w sprawie posiadanych przez nich gruntów podjęto decyzje. Tymczasem krótki, 14-dniowy termin już upływa.

Taką niekorzystną dla właścicieli interpretację, na którą powołują się urzędnicy, przyjął NSA w orzeczeniu np. z 8 października 2013 r., (sygn. akt II OSK 2097/13). Sąd uznał bowiem, że przesłanie na adres nieruchomości zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ma wyłącznie walor informacyjny. Dlatego nie wpływa na rozpoczęcie biegu terminu na wniesienie od niej odwołania. Pogląd ten został wyrażony także w postanowieniach NSA w wyroku z 10 lipca 2014 r. (sygn. akt II OSK 1770/14) oraz z 15 października 2014 r. (sygn. akt II OSK 1997/14).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-10-12 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba dać szansę właścicielom działek , by przed wywłaszczeniem , adwokaci i sędziowie mogli ich dodatkowo okraść - to o to chodzi , młodzi .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane