statystyki

Prokuratura: Wyższe szczeble wolą brać gotowce

autor: Emilia Świętochowska11.10.2016, 07:31; Aktualizacja: 11.10.2016, 09:30
prawo

Zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 15 kwietnia 2016 r. prokuratury okręgowe i regionalne miały przejmować od nich postępowania dotyczące najpoważniejszych przestępstwźródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy prokuratorzy rejonowi skarżą się, że odciążenie ich jednostek, które miał zagwarantować nowy regulamin wewnętrzny prokuratury (rozporządzenie ministra sprawiedliwości, Dz.U. z 2016 r. poz. 508), na razie pozostaje fikcją.

Zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 15 kwietnia 2016 r. prokuratury okręgowe i regionalne miały przejmować od nich postępowania dotyczące najpoważniejszych przestępstw (przede wszystkim sprawy gospodarcze i finansowo-skarbowe, sprawy o błędy medyczne i cyberprzestępstwa). Tymczasem okazuje się, że do tej pory większość jednostek wyższych szczebli przejęła zaledwie kilkanaście procent spraw spośród tych, z którymi zwrócili się do nich śledczy z rejonów. Jak sami tłumaczą, to efekt bardzo swobodnej i niekorzystnej dla nich interpretacji kategorii „najpoważniejszych spraw”.

Okazuje się jednak, że równie poważnym problemem wynikającym ze stosowania regulaminu i doprecyzowującego go zarządzenia prokuratora generalnego jest to, w jakiej fazie sprawy są zabierane przez regiony i okręgi. Śledczy z rejonów narzekają bowiem, że nawet jeśli wyższe szczeble decydują się na przejęcie sprawy, to często robią to wtedy, gdy prowadzone przez nich postępowanie przygotowawcze jest już bliskie zakończenia. Dotyczy to nawet przypadków, w których do zamknięcia sprawy brakuje tylko sporządzenia aktu oskarżenia.

„Standardem są sytuacje, kiedy do przejęcia spraw np. z art. 148 k.k. i innych bardzo poważnych spraw kryminalnych dochodzi dopiero po przeprowadzeniu w prokuraturze rejonowej wielomiesięcznego śledztwa, po wykonaniu wszystkich możliwych czynności dowodowych, po przedstawieniu zarzutów i pod warunkiem, że podejrzani się przyznają, a sprawa jest dowodowo dograna”. „Po co przekazywać sprawę, w której zrobiło się tyle, że można podjąć decyzję merytoryczną?” – żalą się śledczy na jednym z prokuratorskich forów internetowych.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane