statystyki

Filia spółki nie zainicjuje postępowania

autor: Ewa Maria Radlińska30.09.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.09.2016, 07:41
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Samo wpisanie nazwy oddziału obok nazwy osoby prawnej nie może przesądzać o osobie wnioskodawcy, skoro można ustalić go na podstawie dokumentów załączonych do wnioskuźródło: ShutterStock

Wpisanie we wniosku do sądu oprócz osoby prawnej także jej oddziału nie świadczy jeszcze o tym, że to przedstawicielstwo złożyło pismo.

TEZA Wymienienie we wniosku na pierwszym miejscu firmy spółki akcyjnej i podanie jej siedziby, a następnie dodanie nazwy oddziału, nie powinno skutkować uznaniem, że wnioskodawcą jest oddział tej osoby prawnej, a nie sama osoba prawna.

STAN FAKTYCZNY Sąd rejonowy odrzucił wniosek spółki akcyjnej o zawezwanie do próby ugodowej K.S. i J.S. Stwierdził, że jako wnioskodawcę wskazano oddział spółki akcyjnej, tj. podmiot, który nie ma zdolności prawnej i sądowej. Wnioskodawca złożył zażalenie.

Jego zdaniem sąd bezzasadnie przyjął, że wniosek został złożony przez oddział. Samo wpisanie nazwy oddziału obok nazwy osoby prawnej nie może przesądzać o osobie wnioskodawcy, skoro można ustalić go na podstawie dokumentów załączonych do wniosku: odpisu z KRS spółki, uwierzytelnionej kopii oświadczenia zarządu spółki o udzieleniu pełnomocnictwa ogólnego A.K., do składania oświadczenia woli w imieniu spółki, a także upoważnienie do występowania w jej imieniu w postępowaniach sądowych i administracyjnych.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane