statystyki

Filia spółki nie zainicjuje postępowania

autor: Ewa Maria Radlińska30.09.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.09.2016, 07:41
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Samo wpisanie nazwy oddziału obok nazwy osoby prawnej nie może przesądzać o osobie wnioskodawcy, skoro można ustalić go na podstawie dokumentów załączonych do wnioskuźródło: ShutterStock

Wpisanie we wniosku do sądu oprócz osoby prawnej także jej oddziału nie świadczy jeszcze o tym, że to przedstawicielstwo złożyło pismo.

TEZA Wymienienie we wniosku na pierwszym miejscu firmy spółki akcyjnej i podanie jej siedziby, a następnie dodanie nazwy oddziału, nie powinno skutkować uznaniem, że wnioskodawcą jest oddział tej osoby prawnej, a nie sama osoba prawna.

STAN FAKTYCZNY Sąd rejonowy odrzucił wniosek spółki akcyjnej o zawezwanie do próby ugodowej K.S. i J.S. Stwierdził, że jako wnioskodawcę wskazano oddział spółki akcyjnej, tj. podmiot, który nie ma zdolności prawnej i sądowej. Wnioskodawca złożył zażalenie.

Jego zdaniem sąd bezzasadnie przyjął, że wniosek został złożony przez oddział. Samo wpisanie nazwy oddziału obok nazwy osoby prawnej nie może przesądzać o osobie wnioskodawcy, skoro można ustalić go na podstawie dokumentów załączonych do wniosku: odpisu z KRS spółki, uwierzytelnionej kopii oświadczenia zarządu spółki o udzieleniu pełnomocnictwa ogólnego A.K., do składania oświadczenia woli w imieniu spółki, a także upoważnienie do występowania w jej imieniu w postępowaniach sądowych i administracyjnych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane