statystyki

Wynagrodzenie pełnomocnika: Nic za darmo

autor: Ewa Maria Radlińska29.09.2016, 06:45; Aktualizacja: 29.09.2016, 06:58

Dwukrotność stawki minimalnej może zostać przyznana tylko wtedy, gdy uzasadnia to nakład pracy pełnomocnika.

Była to sprawa z powództwa J. L. i H. L. przeciwko spółce, w której sąd rejonowy przyznał powodom kwoty po 25 tys. zł zadośćuczynienia. Ponadto sąd przyznał im od spółki po 6.135 zł zwrotu kosztów procesu. Uzasadniając rozstrzygnięcie odnośnie kosztów sądowych, sąd wskazał, że składają się na nie, poza opłatą od pozwu - wynagrodzenie pełnomocnika po 4.8 tys. zł. A zatem sąd przyznał powodom w ramach kosztów zastępstwa kwotę dwukrotnie wyższą od minimalnej.

Sprawa standardowa

Sąd wskazał, że wynagrodzenie pełnomocnika ustanowionego z wyboru dla każdego z powodów znajduje swoje uzasadnienie w art. 98 kodeksu postępowania cywilnego w związku z par. 2 pkt 1 i pkt 2 oraz par. 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz.U. 2002 nr 163 poz. 1349). Pozwanemu nie spodobało się to rozstrzygnięcie i wniósł zażalenie na koszty.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane