statystyki

List ze spamem nie godzi w prywatność

autor: Sławomir Wikariak21.09.2016, 17:00
W literaturze można jednak spotkać się z poglądem, że spam narusza także dobra osobiste

W literaturze można jednak spotkać się z poglądem, że spam narusza także dobra osobisteźródło: ShutterStock

Pojedynczy list zawierający spam nie narusza dóbr osobistych odbiorcy, zwłaszcza jeśli ten prowadzi firmę i sam umieścił swój adres e-mail w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – uznały sądy obydwu instancji.

Choć każdy internauta w Polsce wie, jak dokuczliwy może być spam, to mało kto zgłasza tego typu naruszenia. Powód jest prosty. Zgłoszenie ich jako wykroczenia, za które zgodnie art. 24 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1422) grozi 5 tys. zł grzywny, oznacza przesłuchanie, prawdopodobnie wizytę w sądzie, a na koniec i tak internauta niczego poza satysfakcją nie zyskuje.

W literaturze można jednak spotkać się z poglądem, że spam narusza także dobra osobiste. Tą właśnie drogą postanowił pójść prawnik prowadzący własną kancelarię, który na swoją skrzynkę pocztową otrzymał listy zachęcające do kupna sprzętu komputerowego (spór dotyczył jednego z tych listów). W pozwie złożonym przeciwko firmie wysyłającej spam domagał się ok. 600 zł za naruszenie jego prawa do prywatności, wolności i swobody komunikowania się. Pozwana spółka tłumaczyła, że adres, na który wysłała propozycję zakupu, był publicznie dostępny w CEIDG i dlatego uznawała, że koresponduje z przedsiębiorcą.

Właśnie fakt umieszczenia adresu e-mail w ewidencji sądy obydwu instancji uznały za kluczowy dla rozstrzygnięcia tej sprawy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ???(2016-09-23 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    ostatnio w DŁ I PT wydawanych przez PP prawie każdy komentarz z mojego adresu uznawany jest za spam i blokowany. Nawet taki - tytuł ? podpis ? treść ? Skoro tak, to po co propozycja zmiany treści i ponownej próby, w ogóle zaproszenia do komentowania artykułów ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane