Zmiany w egzekucji komorniczej: Długi emerytów łatwiejsze do odzyskania

autor: Magdalena Kowalska15.09.2016, 10:23; Aktualizacja: 15.09.2016, 10:32
emeryt, emerytura

W nowym stanie prawnym zbieg egzekucji nie wstrzymuje już czynności egzekucyjnych.źródło: ShutterStock

Gdy do ZUS o potrącenia ze świadczeń zwracali się jednocześnie i komornik, i urząd, pieniądze zamiast do nich często trafiały do depozytu. Teraz tak nie będzie. Organ rentowy łatwiej ustali, komu od razu je wypłaci.

Istotne zmiany dotyczące egzekucji, a dokładniej zbiegu egzekucji komorniczych i administracyjnych, weszły w życie 8 września 2016 r. Zaszły przede wszystkim w procedurze cywilnej, ale wiążą się z nimi modyfikacje innych ustaw, w tym ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Pisaliśmy o tym w DGP nr 174 z 8 września 2016 r. Sami emeryci i renciści nie odczują zmian, ale warto spojrzeć na nie z punktu widzenia wierzycieli, którzy próbują odzyskać swoje należności od osób, których jedynym dochodem są świadczenia z ZUS. Nowe przepisy mogą im to ułatwić.

Zasada pierwszeństwa zamiast sądu

Nowe brzmienie przepisów ustawy emerytalnej regulujących kwestie potrąceń z emerytur i rent związane jest właśnie ze zmianami, których dokonano w procedurze cywilnej. Przypomnijmy tylko, że dotyczyły one zbiegu egzekucji sądowej (prowadzonej przez komornika) i administracyjnej (prowadzonej np. przez naczelnika urzędu skarbowego). Inaczej niż dotychczas dalszą egzekucję prowadzi łącznie ten podmiot (komornik bądź naczelnik), który jako pierwszy dokonał zajęcia, a wtedy gdy nie można ustalić tego pierwszeństwa - organ, który egzekwuje wyższą zaległość z tego samego świadczenia. Do tej pory, jeśli w zbiegu uczestniczył komornik sądowy i jakiś administracyjny organ egzekucyjny, to organ właściwy do dalszego prowadzenia łącznej egzekucji wyznaczał sąd. Automatycznie wiązało się to z wstrzymaniem czynności egzekucyjnych, a co za tym idzie – przedłużało w sposób realny postępowanie egzekucyjne. Obecna zmiana pociągnęła za sobą konieczność zmian w ustawie emerytalnej.

Wstrzymanie czynności egzekucyjnych w związku ze zbiegiem egzekucji przekładało się również na pewne obowiązki po stronie podmiotu, który dokonywał z niego dopuszczalnych ustawowo potrąceń. Takim podmiotem w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych jest ZUS, który na wezwanie organu egzekucyjnego (np. komornika) pomniejsza rentę lub emeryturę o żądaną kwotę. Dotychczas w każdym przypadku zbiegu komorniczego i administracyjnego ZUS wstrzymywał realizację potrąceń do czasu uzyskania decyzji sądu co do dalszego prowadzenia egzekucji.

Zamrożone kwoty


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • albert235(2017-07-24 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Mam problem z ZUS-em. Posiadam emeryturę 2070,46 zł brutto. Od tej sumy jest odliczony podatek 166,00 zł. ubezpiecz społ.186,34 zł. Mam komornika za zadłużenie. ZUS odpowiada mi, że potrąca najpierw 25% od sumy brutto dla komornika a następnie podatek i ubezpieczenie społeczne również od sumy brutto. Czy te naliczenie jest prawidłowe? Poza tym od Lipca 2017 roku weszła ustawa o minimalnej kwocie wolnej od potrąceń przez komornika. Czy ZUS powinien zastosować się do nowelizacji przepisu 2017 r i aktualizować kwotę wolną od podatku po potrąceniu podatku, ubezpieczenia społecznego, potracenie komornicze do kwoty wolnej od potrąceń. Czy jak sobie nalicza wszystko od podstawy brutto. Przecież pomniejszając podatek z sumy brutto te wynagrodzenie maleje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane