statystyki

Rządzący wykluczają sędziów z publicznego dyskursu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.09.2016, 10:42
O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziś

O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziśźródło: ShutterStock

Przedstawiciele Komisji Weneckiej, którzy dziś rozpoczynają wizytę w naszym kraju, nie spotkają się tym razem z członkami Krajowej Rady Sądownictwa – wynika z naszych informacji. O tym, jaki będzie harmonogram wizyty, zdecydowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prawnicy z KW chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 115). Część z jej zapisów trybunał uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą w wyroku z 11 sierpnia br. (sygn. akt K 39/16). Do dziś orzeczenie to nie zostało opublikowane przez prezesa Rady Ministrów. Zagraniczni goście mają rozmawiać o tym m.in. z przedstawicielami parlamentu i rządu, I prezesem Sądu Najwyższego oraz rzecznikiem praw obywatelskich. Nie poznają za to opinii KRS. To dziwi, zwłaszcza że przy poprzednich wizytach przedstawicieli komisji rada była uwzględniana. O powód wykluczenia jej tym razem z harmonogramu spotkań zapytaliśmy MSZ. Niestety, w swojej odpowiedzi resort nie odniósł się do tej kwestii. Nieoficjalnie można za to usłyszeć spekulacje, że pominięcie KRS może być formą kary za włączenie się rady w organizację nadzwyczajnego kongresu sędziów, który tydzień temu odbył się w Warszawie.

O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziś. Dowodem na to ma być m.in. brak dialogu ze środowiskiem ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele od wielu miesięcy mówią o przygotowywanej reformie wymiaru sprawiedliwości, jednak jak dotąd resort nie opublikował żadnego projektu, a do pracy nad zmianami nie zostali zaproszeni ani członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, ani przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich.

W związku z tym sędziowie postanowili, że wezmą sprawy w swoje ręce i sami przygotują projekt reformy – w KRS właśnie powstał zespół mający nad tym pracować. A wsparcia dla swoich pomysłów środowisko chce szukać u prezydenta.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane