statystyki

Notariusz po wypadku nie musi oszczędzać na środkach transportu

autor: Paulina Szewioła06.09.2016, 09:51; Aktualizacja: 06.09.2016, 10:46
Wypadek samochodowy

Sąd wskazał, że nie ma wątpliwości, iż powódka potrzebowała samochodu zastępczego do wykonywania swoich obowiązków służbowychźródło: ShutterStock

Samochód gwarantuje notariuszowi dyspozycyjność. Jeżeli więc uległ wypadkowi, to do czasu jego naprawy właściciel ma prawo wynająć pojazd zastępczy. I nie musi to być najtańsze z aut oferowanych w wypożyczalniach.

STAN FAKTYCZNY

W tej sprawie powódka dochodziła zapłaty 6750 zł z tytułu wynajmu pojazdu zastępczego (stawka najmu 250 zł brutto za dobę), którym jeździła, gdy jej rozbite auto było w naprawie.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty tych pieniędzy, uznając, że roszczenie nie zostało dostatecznie udokumentowane. Sąd wydał nakaz zapłaty, uwzględniając w całości żądanie kobiety. Sprzeciw od niego wniósł ubezpieczyciel. Argumentował, że powódka nie wykazała zasadności wynajmu pojazdu zastępczego, a w dalszej kolejności potrzeby użytkowania go przez blisko miesiąc. Nie podała również, dlaczego wzięła tak drogie auto. W ocenie ubezpieczyciela stawki zostały bowiem w tym przypadku wyraźnie zawyżone. Z kolei przedstawiony przez kobietę rachunek jest jedynie zobowiązaniem do zapłaty i nie dokumentuje faktycznie poniesionych przez poszkodowaną strat.

W odpowiedzi powódka zaznaczyła, że konieczność wynajmu pojazdu zastępczego uzasadnia już samo powstanie szkody i niemożność wykorzystywania uszkodzonego auta przez okres naprawy. Podkreśliła, że jest notariuszem, a samochód był przez nią wykorzystywany do codziennych dojazdów do pracy oraz do wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności notarialnej, tj. sporządzania aktów poza siedzibą swojej kancelarii, dojazdów do sądów i urzędów.

W odniesieniu z kolei do zakwestionowanej stawki najmu notariusz wskazała, że uprawniona była do wypożyczenia pojazdu tej samej klasy, co samochód uszkodzony. A długość okresu najmu była uzasadniona czasem trwania naprawy jej auta.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nadzwyczajna kasta(2016-09-06 19:08) Zgłoś naruszenie 03

    Ach mafia prawnicza ma się w kraju dobrze. Może niech korzysta z komunikacji publicznej? wtedy Jaśnie Pani zobaczyłaby z czym się muszą mierzyć zwykli ludzie, ten pogardzany przez kastę prawniczą motłoch.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane