statystyki

Rząd będzie patrzył na ręce nie tylko dłużnikom, lecz także wierzycielom

autor: Patryk Słowik05.09.2016, 07:43; Aktualizacja: 05.09.2016, 10:38
pieniądze

Pomysł ministerstwa budzi skrajne emocje. Urzędnikom co do zasady się podoba. Część przedsiębiorców również go docenia. Ale są też tacy, którzy go krytykują.źródło: ShutterStock

Pakiet wierzycielski przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju ma nie tylko przeciwdziałać problemom związanym z niesolidnymi dłużnikami, lecz także zwalczyć praktyki nieuczciwych wierzycieli. Służyć ma temu dodanie raptem jednego przepisu w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153 ze zm.).

Resort chce wprowadzić nowy art. 17f. Ma on stanowić, że czynem nieuczciwej konkurencji jest niezażądanie przez wierzyciela aktualizacji albo usunięcia informacji gospodarczej, mimo obowiązku podjęcia takiego działania zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1015 ze zm.). Istotę tego rozwiązania da się przedstawić na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie bowiem, że istnieją dwie firmy działające w tej samej branży. Jedna jest dłużniczką drugiej. Zostaje wpisana do rejestru jako dłużnik. Zaległość jednak reguluje. Wówczas wierzyciel powinien powiadomić BIG o konieczności usunięcia wpisu. Ale obecnie tego nie robi, gdyż jest mu to nie na rękę. Lepiej przecież, by konkurent był wykazany w bazie jako dłużnik, niżeli miałoby go tam nie być.

Problem stał się na tyle doniosły, że resort rozwoju postanowił rozwiązać go ustawowo. Jeśli bowiem takie działanie (a częściej zaniechanie) zostanie uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, zupełnie przestanie się opłacać wierzycielom.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane