statystyki

Społeczeństwo ma prawo do kontrolowania służb

autor: Ewa Ivanova25.08.2016, 07:22; Aktualizacja: 25.08.2016, 10:24
Ujawnienie narzędzi ABW mogłoby mieć szkodliwy wpływ na skuteczność jej działań

Ujawnienie narzędzi ABW mogłoby mieć szkodliwy wpływ na skuteczność jej działańźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny będzie musiał rozstrzygnąć, czy ABW ma obowiązek podzielić się informacją na temat korzystania z systemu automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ARTR).

Skargę kasacyjną w tej sprawie złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Przegrała bowiem przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Pod koniec maja 2016 r. przyznał on rację szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (II SA/Wa 214/16) uznając, że „niejawna nie jest tylko treść informacji zawartej w materiałach pozyskanych w wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych czy też w ramach współpracy prowadzonej z partnerami zagranicznymi, ale także sposób jej pozyskania, a nawet samo potwierdzenie faktu jej posiadania”. Spór bowiem dotyczy właśnie pytania o to, czy służba z ARTR w ogóle korzysta.

Zdaniem WSA wiedza w tym zakresie, jak również informacja na temat możliwości technicznych ABW, ma niebagatelne znaczenie zarówno dla obcych służb wywiadowczych, jak i dla zorganizowanych grup przestępczych, których rozpracowywaniem zajmuje się ABW. Upublicznienie takich informacji może więc utrudnić czy wręcz uniemożliwić organowi wykonywanie jego ustawowych działań, a tym samym narazić państwo polskie i jego sojuszników na uszczerbek. „Trzeba też zwrócić uwagę na to, że obecna sytuacja polityczna na świecie, wzrastające zagrożenie terroryzmem oraz walki zbrojne na Ukrainie wymagają zachowania daleko idącej ostrożności w ujawnianiu informacji mających związek z działalnością służb specjalnych” – przekonywał WSA.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane