statystyki

Ewa Fabian: Misja nie wyklucza zysku

23.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 23.08.2016, 10:22
Ewa Fabian / fot. Wojtek Górski

Ewa Fabian / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

W Polsce nie mówi się zbyt często o organizacjach pozarządowych tworzonych w formie spółek kapitałowych (sp. z o.o. czy SA) i nie każdy wie, że takie spółki mogą powstawać. Organizacje pozarządowe kojarzą się w Polsce głównie z fundacjami i stowarzyszeniami, a w ostatnim wykazie organizacji pożytku publicznego (o.p.p.) uprawnionych do 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na 8213 podmiotów znalazło się zaledwie kilka spółek.

Problemem praktycznym dla takich spółek jest to, czy są traktowane tylko jako organizacje pozarządowe, czy jako organizacje pożytku publicznego, i które fragmenty statutu lub umowy spółki będą o tym decydowały.

Drogę dla niestandardowego myślenia o spółkach jako o.p.p. utorowała m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt III CZP 122/05) – od tamtego czasu jednak ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 239 – dalej: ustawa o d.p.p.) była kilkakrotnie zmieniana. Dzisiaj sens uchwały SN znajdziemy m.in. w art. 3 ust. 3 pkt 4 tej ustawy, który mówi, że działalność pożytku publicznego może być prowadzona „także przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników”.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane