statystyki

Czy mąż może wyrzucić żonę z mieszkania?

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz17.08.2016, 11:09; Aktualizacja: 17.08.2016, 11:43
Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania drugiego niezależnie od tytułu prawnego przysługującego uprawnionemu

Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania drugiego niezależnie od tytułu prawnego przysługującego uprawnionemuźródło: ShutterStock

Pani Danuta wprowadziła się do mieszkania, które stanowiło wyłączną własność męża. Kilka miesięcy po ślubie małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej. – Po urodzeniu dziecka wszystko zaczęło się psuć. Doszło do tego, że teraz mąż wyrzuca mnie z dzieckiem, twierdząc, że lokal należy wyłącznie do niego i chce go sprzedać – pisze czytelniczka. Pani Danuta nie ma innego mieszkania i obawia się, że zostanie pozbawiona dachu nad głową. – Wiem, że mąż jest wyłącznym właścicielem i ma prawo sam rozporządzać lokalem, ale czy z uwagi na małe dziecko nie przysługuje mi prawo do pozostania w nim – pyta zrozpaczona kobieta.

Mimo że mąż pani Danuty jest jedynym właścicielem mieszkania, to jest ona uprawniona do korzystania z niego w czasie trwania małżeństwa w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Takim celem jest na pewno wychowywanie wspólnego dziecka. Może korzystać również z tych przedmiotów urządzenia domowego, które stanowią wyłączną własność męża, ale także tylko w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Chodzi nie tylko o ruchomości stanowiące wyposażenie mieszkania lub wykorzystywane przy prowadzeniu gospodarstwa domowego (np. telewizor, lodówka), ale również np. samochód osobowy. Nie zalicza się jednak do nich przedmiotów służących do wykonywania zawodu lub zaspokajania indywidualnych potrzeb jednego z małżonków.

Gdyby doszło do tego, że mąż wyrzuciłby panią Danutę, a w drzwiach wejściowych zmienił zamki, to przysługuje jej roszczenie do małżonka. Powinna wnieść do sądu pozew o dopuszczenie do korzystania z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Zanim jednak zdecyduje się wystąpić na drogę sądową, musi przygotować dokumenty, które dołączy do pozwu jako załączniki. Są to skrócone odpisy aktu małżeństwa stron oraz akt urodzenia dziecka.

Pozew z załącznikami oraz odpisem pozwu i kserokopiami załączników (odpis i kserokopie przeznaczone są dla pozwanego ) składa się w sądzie właściwym miejscowo dla ostatniego miejsca zamieszkania obojga małżonków, pod warunkiem że przynajmniej jedno z nich tam jeszcze mieszka lub ma miejsce pobytu. W przeciwnym razie sprawę rozpozna sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego, a gdy brak tej podstawy, to właściwy dla powoda. W pozwie pani Danuta powinna też określić wartość przedmiotu sporu, czyli podać wartość prawa do lokalu, a także wskazać jego adres i położenie w budynku (np. piąte piętro) oraz dokładnie opisać tę część, którą chce zajmować razem z dzieckiem (np. w dwupokojowym większy pokój z wejściem na balkon) oraz wnosić o dopuszczenie jej do wspólnego korzystania z mężem z kuchni, łazienki, wc i przedpokoju.

Z kolei w uzasadnieniu pozwu musi opisać, w jakich okolicznościach została pozbawiona prawa do korzystania z mieszkania i poinformować, gdzie obecnie przebywa. Powinna też wskazać świadków, którzy na rozprawie złożą zeznania i potwierdzą te fakty. Czytelniczce przysługuje również prawo do złożenia wniosku do sądu o udzielenie zabezpieczenia oraz unormowania praw i obowiązków małżonków na czas trwania postępowania sądowego, czyli do chwili rozpoznania pozwu i wydania orzeczenia przez sąd. Już na czas trwania procesu sąd może dopuścić żonę do korzystania razem dzieckiem z określonych pomieszczeń w lokalu w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • kobieta(2016-08-18 09:33) Zgłoś naruszenie 3211

  Czyli trzeba wrobic faceta w dziecko zeby zdobyc jego mieszkanie? Zawsze bronie kobiet ale w takich sprawach nalezy zachowac zdrowy rozsadek. Jesli malzonkowie nie moga ze soba dluzej zyc, to ta osoba, ktora nie jest wlascicielem mieszkania powinna sie wyprowadzic tam, gdzie mieszkala wczesniej, np wynajmowac pokoj. Jesli to kobieta to trudno. A dziecko powinno byc z rodzicem ktory jest bardziej zaradny zyciowo i potrafi zapewnic dziecku lepsze warunki zyciowe, czyli w tym przypadku z ojcem. Chyba ze ojciec nie chce dziecka, to wtedy trzeba zasadzic takie alimenty, jakie wystarcza na utrzymanie dziecka i polowe kosztow wynajmowanego pokoju/mieszkania przez mamusie. Kobieta, ktora nic nie ma nie moze polowac na faceta z majatkiem, rodzic mu dziecko tylko w celu polepszenia sobie bytu. JAk chce miec lepszy byt to niech uczy sie, pracuje a nie robi dzieciaki, wbrew temu co nakazuje panstwo, ktoremu zalezy na tym zeby miec w rpzyszlosci darmowych niewolnikow do roboty.

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • obywatel(2016-08-17 14:43) Zgłoś naruszenie 287

  Super, zawsze zastanawiają mnie takie wywody, skąd się biorą z pobożnych życzeń, z manipulacji z rozsądku ? Mój znajomy został wyrzucony z własnego domu, wymeldowany z urzędu, żaden sąd, żaden urząd, żadna instytucja nie widziała i nie widzi w tym nic bezprawnego. Pisze to jako kobieta, żeby nie było wątpliwości Dzieci cóż nie maja nic do powiedzenia matka rządzi. Taki kraj, takie "prawo", taki świat niesprawiedliwy. I proszę sobie darować teksty i podteksty, pijak, alkoholik itp, aby tłumaczyć i usprawiedliwiać bezprawie.

  Odpowiedz
 • kobieta(2016-08-17 20:40) Zgłoś naruszenie 182

  Niewiele to ma wspólnego ze sprawiedliwością.

  Odpowiedz
 • :-((2017-09-28 23:36) Zgłoś naruszenie 52

  A co w tym dziwnego przecież żyjemy w katobolszewi - prawo własnosci ? hej - a co to jest ?

  Odpowiedz
 • Ja(2017-11-01 14:08) Zgłoś naruszenie 40

  Trzeba się rozwieść i tyle

  Odpowiedz
 • facet(2018-05-29 15:03) Zgłoś naruszenie 41

  W dzisiejszych czasach stoją wyłącznie za kobietą nie wspominając już o dziecku. Nie ważne co byś robił to i tak znajdą na ciebie paragrafy .. w moim przypadku nie dali rady mi wmówić że jestem alkoholikiem bo miałem alibi lecz z niedowierzaniem przeczytałem zarzuty jako stalker. Mija 8 miesięcy sprawa się nie skończyła a międzyczasie kazali mi opuścić moje własne mieszkanie. Po około 4 miesiącach udało wrócić mi się do mieszkania lecz żyje pod jednym dachem z osobą która każe mi uważać bo w każdej chwili może zrobić tak że mnie wyrzucą z mieszkania. Jestem zaproszony i nic nie mogę zrobić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • A.D(2017-08-22 11:25) Zgłoś naruszenie 21

  Dodając ze mamy dziecko a on przekupuje dziecko ze kupi jej pieska jak się ja wyprowadze .chore to jest.

  Odpowiedz
 • Kara(2019-07-27 03:01) Zgłoś naruszenie 10

  Trochę nie na czasie te wasze wywody, bo w dzisiejszych czasach znam więcej kobiet z mieszkaniami własnościowymi niż mężczyzn. Ja też jestem w sytuacji, gdzie mieszkanie jest moje, jestem głównym żywicielem, bo zarabiam więcej, dziecka też facet za kobietę nie urodzi i w moim przypadku nie wychowa a i tak jest problem z pozbyciem się go z domu chociaż kupiłam go przed zawarciem związku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane