statystyki

Objęcie akcji przez członków zarządu spółki wbrew uchwale WZA może być uznane za nieważne

autor: Jakub Jelitto, Mateusz Ostrowski16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 09:26
Zarząd reprezentujący spółkę ograniczony jest w swoim działaniu przez wiele czynników.

Zarząd reprezentujący spółkę ograniczony jest w swoim działaniu przez wiele czynników.źródło: ShutterStock

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w formie pieniężnej. Wyłączono przy tym prawo poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Wbrew podjętej uchwale i pomimo wyłączenia prawa poboru akcjonariusze będący jednocześnie członkami zarządu spółki zdecydowali się na zawarcie umów objęcia akcji. Czy takie działanie może rodzić odpowiedzialność karną członków zarządu spółki?

Procedura emisji akcji, niejednokrotnie związana z podwyższeniem kapitału zakładowego, jest procesem złożonym, składającym się z kilku funkcjonalnie powiązanych ze sobą etapów. Jednym ze stadiów jest zmiana statutu spółki, która dokonywana jest na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Uchwała dla swojej ważności powinna zawierać precyzyjnie wskazane w ustawie elementy oraz obejmować informację, czy dotychczasowi akcjonariusze z uwagi na interes spółki zostali wyłączeni (w całości albo w części) z prawa poboru, czy też mogą z prawa poboru korzystać. Jednym z elementów wieńczących procedurę podwyższenia kapitału zakładowego jest zawarcie umowy objęcia akcji przez osoby uprawnione i określone w uchwale.

Praktyka związana z obrotem gospodarczym niejednokrotnie pokazuje, że zdarzają się przypadki, w których dotychczasowi akcjonariusze obejmują akcje spółki, pomimo że ich prawo poboru wyraźnie w całości zostało wyłączone.

Powstają zatem pytania: co dzieje się w sytuacji, w której zarząd spółki decyduje się na zawarcie umów objęcia akcji wbrew uchwale – czy takie decyzje są ważne? Czy powyższe działanie może powodować odpowiedzialność karną dla członków zarządu spółki?

Ważność decyzji


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane