Kalinowski: Sąd Najwyższy nieprzekonująco o VAT od opłat komorniczych

autor: Marek Kalinowski09.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 09.08.2016, 07:41
TK stwierdził: „nie sposób uznać, że wchodzi on [komornik – M.K.] z dłużnikiem w stosunek prywatnoprawny będący źródłem roszczenia o uiszczenie opłaty egzekucyjnej”

TK stwierdził: „nie sposób uznać, że wchodzi on [komornik – M.K.] z dłużnikiem w stosunek prywatnoprawny będący źródłem roszczenia o uiszczenie opłaty egzekucyjnej”

7 lipca 2016 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.), o stawkę podatku od towarów i usług (III CZP 34/16). Nie jest jeszcze znane uzasadnienie tego orzeczenia, zaś jego motywy zostały jedynie syntetycznie zaprezentowane po rozprawie. Jednak już informacje zawarte w tym komunikacie pozwalają na refleksję, iż nie do końca mogą one zostać zaakceptowane.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Mariusz(2016-11-28 17:31) Zgłoś naruszenie 00

  ,,Mimo takiej konstrukcji tej opłaty Sąd Najwyższy uznał, że po wejściu w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), na mocy której poddano opodatkowaniu VAT oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, możliwe jest podwyższenie tej opłaty o VAT. No właśnie, poddano opodatkowaniu, Panie profesorze. W ustawi eo komornikach sądowych i egzekucji takiego ,,poddania opodatkowaniu brak.

  Odpowiedz
 • vis(2016-10-01 17:50) Zgłoś naruszenie 00

  Na doliczenie Vat do opłaty przysługuje skarga . Pamiętać by skarżyć się na zawyżenie opłaty , a nie na Vat. Szczególnie gdy komornik wydawał wcześniej ( przed doliczanym Vat) postanowienie , w którym naliczył opłatę egzekucyjną, a później zmienił postanowienie (wcześniejsze powinien uchylić , a na to przysługuje też skarga).

  Odpowiedz
 • Puńcia (2016-09-20 13:03) Zgłoś naruszenie 20

  GDY PAŃSTWO NIE GWARANTUJE OBYWATELOWI ŻE KOMORNIK NIE BĘDZIE ŁAMAŁ PRAWA TO NIE JEST PAŃSTWEM PRAWA ALE TYLKO JEGO NAMIASTKĄ W KTÓRYM KRÓLUJE BEZPRAWIE. W ŻADNYM PRAWORZĄDNYM PAŃSTWIE KOMORNIK NIE MA PRAWA ŁAMAĆ PRAWA I BYĆ BEZKARNY. TYLKO SUROWE KARY GWARANTUJĄ ŻE KOMORNIK NIE ZŁAMIE PRAWO BO JAK TYLKO SPRÓBUJE TO ...

  Odpowiedz
 • Piszka(2016-08-23 11:57) Zgłoś naruszenie 30

  Nie ma nic gorszego jak bezkarny komornik gwałcący prawo. Nawet wiecznie potępienie dla takiego - za mało.

  Odpowiedz
 • PRAWICZKA(2016-08-10 16:43) Zgłoś naruszenie 49

  KOMORNIKOM NIE WOLNO DOLICZAĆ VAT. DŁUŻNIK TO PRZEDE WSZYSTKIM CZŁOWIEK I OBYWATEL I SWOJE PRAWA MA. SĄD NAJWYŻSZY ZAWSZE PRZYPOMINAŁ ŻE OBOWIĄZKI NA OBYWATELI MOŻNA NAKŁADAĆ TYLKO W DRODZE WYRAŹNEGO, KONKRETNEGO PRZEPISU PRAWA. KOMORNIKOM NIE WOLNO TWORZYĆ SWEGO PRAWA BY DEMOLOWAĆ ŻYCIE LUDZIOM. OD KOGO JAK OD KOGO OD KOMORNIKÓW NALEŻY BEZWZGLĘDNIE WYMAGAĆ BY SZANOWALI PRAWO A NIE SOBIE JE DOWOLNIE OMIJALI.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nahajny(2016-08-09 17:35) Zgłoś naruszenie 37

  Użytkowanie wieczyste ma tyle wspólnego z komornikami że często wiecznie doją bogu ducha winnego dłużnika jak by dłużnik nie był człowiekiem i nie miał prawa do życia. U komorników jest tyle bezprawia że w innych krajach jest to nawet nie do pomyślenia. Chyba niewielu sobie zdaje sprawę jak potwornie jest szkodliwe bezprawie komorników. Oni po prostu gwiżdżąc na prawo niszczą ludzi i nic im za to. Jest to bardzo szkodliwy wizerunek polaków za granicą. Inni też myślą że jak komornicy mogą niszczyć Polaków to oni też mogą traktować polaków nawet gorzej niż przybyszów z trzeciego świata. Tego nie wolno tolerować. To musi być zmienione. Nie nauczy się komorników szacunku dla prawa i dla ludzi nie krając ich nawet za małe przewinienia bo brak tych kar dla nich prowadzi do potęgujących się łamań prawa przez komornika.Jak ktoś chce by komornik śmiejąc się z prawa robił z nim co mu się podoba niech podniesie rękę i trzyma ja tak przez 24 godziny.

  Odpowiedz
 • NieAndrzej(2016-08-09 15:37) Zgłoś naruszenie 84

  Niezły cyrk. Opłaty nie można zmieniać, więc SN nie zgadza się z jej zwiększaniem, ale już ze zmniejszaniem nie ma problemu. To jak to jest? Zmniejszanie to nie zmienianie? Absurd. Porównywanie komornika do sprzedawcy to największa bajka, jaką w życiu słyszałem. Chyba, że u sprzedawcy też tylko 25% klientów płaci za produkty, a reszta dostaje za darmo. To pokażcie mi takiego sprzedawcę, który robi za darmo, to się chętnie wybiorę.

  Odpowiedz
 • mitka(2016-08-09 13:35) Zgłoś naruszenie 415

  ; toż to bzdet. Komornikom nie wolno podwyższać opłat egzekucyjnych. Komornicy to giganci finansowi a jacyś tam biedacy jak większość polskiego społeczeństwa których rujnują komornicy swym bezprawiem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wierzyciel(2016-08-09 13:12) Zgłoś naruszenie 72

  Pan Profesor pominął kluczową kwestie dotyczącą tego wątpliwego rozstrzygnięcia a mianowicie BRAK KOGNICJI SN DO ORZEKANIA W SPRAWACH PODATKOWYCH. Tutaj jednak możemy posłużyć się retoryką SN, ergo Sąd Najwyższy z tej racji, że jest najwyższy orzeka w każdej sprawie czy to, w kognicji sądów powszechnych, czy administracyjnych. Proponuję jeszcze wprowadzić podatek VAT od mandatów karnych i grzywien sądowych.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Obiek-tywny(2016-08-09 12:10) Zgłoś naruszenie 134

  Nareszcie profesjonalny artykuł !!! Rozsądna, przekonująca i spokojna argumentacja, bez szczucia i podlizujących się motłochowi śródtytułów. Brawo GP!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane