Jak dowiedziała się PAP w kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.
Informacje te potwierdził w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. "Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK" - powiedział Brudziński.
Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".
Według rozmówców PAP, zgodnie z projektowanymi zmianami, nad którymi pracuje PiS, obecni i przyszli sędziowie TK mają oni nie otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku.
Jak powiedział Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. "Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu" - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu.
Sędziowie TK mają ponadto zostać pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.
Przygotowywany przez PiS projekt zmian w przepisach ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.
"To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS" - powiedział PAP jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Art. 40 ustawy o TK z czerwca 2015 r. - którą TK stosuje dziś jako podstawę swej działalności - stanowi, że w przypadku przejścia w stan spoczynku albo przeniesienia w stan spoczynku sędziemu Trybunału przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał.
"Sędziemu Trybunału w stanie spoczynku przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. ostatnio pobieranego wynagrodzenia miesięcznego z wyłączeniem dodatku funkcyjnego. Uposażenie to jest waloryzowane stosownie do zmian wynagrodzenia zasadniczego sędziów Trybunału" - głosi ponadto ten artykuł.
Nowa ustawa o TK z 22 lipca br. stanowi, że "sędzia Trybunału po zakończeniu swojej kadencji przechodzi w stan spoczynku". Nie ma w niej takiego zapisu, jak w art. 40. ustawy z 2015 r. Wchodzi ona w życie 16 sierpnia. 11 sierpnia TK ma wydać wyrok co do jej konstytucyjności.