statystyki

Specwydział Prokuratury Krajowej patrzy już na ręce sędziom i prokuratorom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.07.2016, 08:41
Do nowej jednostki każdego dnia wpływają zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Do nowej jednostki każdego dnia wpływają zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwaźródło: ShutterStock

Nadużywanie władzy, łapówkarstwo, a nawet uporczywe naruszanie praw pracowników – takie czyny tropi wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej.

Jego zadaniem jest ściganie m.in. sędziów i prokuratorów dopuszczających się najpoważniejszych przestępstw. I, jak informuje Maciej Kujawski z biura prasowego PK, jednostka prowadzi już 11 postępowań.

– To niebyt dużo, biorąc pod uwagę, że wydział działa ponad cztery miesiące. Poza tym są to postępowania prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom – komentuje Sławomir Pałka, członek Krajowej Rady Sądownictwa, zastępca rzecznika prasowego KRS.

– Tak naprawdę więc na tym etapie nawet nie wiemy, czy zakończą się one postawieniem jakichkolwiek zarzutów. Trudno to uznać za spektakularny sukces, zwłaszcza gdy sobie przypomnimy, jak podkreślano konieczność powołania tego wydziału – dodaje.

Maciej Kujawski zastrzega jednak, że poza tymi 11 postępowaniami prokuratorzy z wydziału spraw wewnętrznych analizują również śledztwa prowadzone dotychczas na niższych szczeblach prokuratury, a także postępowania zawisłe już przed sądami, w których wśród oskarżonych są prokuratorzy lub sędziowie. W efekcie tej analizy zapadną decyzje o tym, które z tych spraw trafią do prowadzenia w specwydziale. Jak bowiem stanowi art. 19 par. 4 prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177), w wydziale spraw wewnętrznych PK prowadzone są wyłącznie sprawy „najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury (...)”.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • brrrrrrrrrr(2016-07-27 11:32) Zgłoś naruszenie 317

  Najwyższy czas przyjrzeć się działalności sądu, prokuratury w Opocznie. jak najgorsza opinia skandaliczne akty oskarżenia i wyroki na zamówienie, niepełne protokoły, ginące akta i załączniki. Gowin chciał to zlikwidować. Panowie z wydziału czas do roboty. Chyba że nie dotyczy to swoich z PIS. A w ostatnim wydany w dn .22.07. 2016 r skandalicznym wyroku wystepują urzędnicy wyszkoleni za publiczne pieniądze do zwalczania i ścigania przestępstw gdzie teraz po zmianie zawodów pomagają unikać takim kar i pozostawać bezkarnymi przy pomocy dyspozycyjnych sędziów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • krol(2016-07-27 17:58) Zgłoś naruszenie 1710

  Najwyzszy czas. Szacunek dla Ministra sprawiediwosci. Koniec mafi,ryje odrywane już bolą

  Odpowiedz
 • Powodzenia(2016-07-27 17:07) Zgłoś naruszenie 61

  Czyli powstał wydział ds gôwnorobienia. 11 spraw to 2 na osobę. Dodam że prokuratorów jest 6 tysięcy wiec nawet przy założeniu że wszystkie 11 spraw dot. Prokuratorów - wychodzi ze "PODEJRZENIA" a nawet nie sprawstwo dotyczą max 1/10 procent populacji

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • barb(2016-07-27 10:20) Zgłoś naruszenie 43

  PRL BIS

  Odpowiedz
 • jul(2016-07-27 15:56) Zgłoś naruszenie 45

  Na pewno Pan Nijaki najlepiej to zrobi toż to prawnik

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oli(2016-07-27 23:02) Zgłoś naruszenie 415

  na stronie GP opublikowano artykuł dotyczący opinii publicznej w Polsce na temat korupcji...z sondaży i badań jasno wynika, że społeczeństwo uważa, iż największa korupcja jest wśród polityków na najwyższych szczeblach władzy i w służbie zdrowia. a wśród sędziów i prokuratorów? o ponad połowę mniejsza....specwydział chyba został powołany do zajmowania się nie tą grupą społeczną, co trzeba....ale jak dowodzą pierwsze komentarze, do głuchych i ślepych argumenty nie docierają

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane