Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz26.07.2016, 09:37; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:55
małżeństwo-zaręczyny-oświadczyny

Orzeczenie separacji nie wywołuje takich skutków prawnych jak rozwód.źródło: ShutterStock

Przed ślubem mąż zwierzył się pani Katarzynie, że w młodości, studiując za granicą, ożenił się, ale na krótko. Twierdził, że sąd rozwiązał małżeństwo. Niedawno okazało się jednak, że kobieta przyjechała, wychowuje wspólne dziecko, sąd nie rozwiódł małżonków, tylko orzekł separację, a w dodatku w sądzie karnym toczy się sprawa o bigamię, w której oskarżonym jest mąż czytelniczki. – Czy moje małżeństwo zostanie unieważnione? Jakie uprawnienia będę miała ja i nasze dzieci? Czy dostaną alimenty i będą po nim dziedziczyły? Czy pozostawanie w separacji nie zezwala na wstąpienie w nowy związek małżeński? – pyta zrozpaczona czytelniczka.

Orzeczenie separacji nie wywołuje takich skutków prawnych jak rozwód. Małżeństwo trwa nadal, więc małżonkowie nie mogą poślubić innych osób. Mąż pani Katarzyny, żeniąc się z nią, popełnił więc bigamię. Gdy jeden z małżonków pozostaje w poprzednio zawartym związku, każdy, kto ma w tym interes prawny, ma prawo domagać się unieważnienia kolejnego małżeństwa. Może to zrobić np. wtedy, gdy zależy mu na usunięciu skutków prawnych związanych z drugim małżeństwem bigamicznym, aby wdowiec (wdowa) nie dziedziczył z mocy ustawy i nie miał innych korzyści materialnych związanych z pozostawaniem w związku małżeńskim. Unieważnienia mają więc prawo domagać się m.in. każdy z małżonków związku bigamicznego (nawet ten, po którego stronie istnieje zła wiara, bo wiedział, że nie może wziąć ślubu z powodu nierozwiązania poprzedniego małżeństwa) oraz pełnoletnie dzieci z obu tych związków. Pozew składa się w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca, w którym małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali, pod warunkiem że jeden z nich nadal tam przebywa. W przeciwnym razie właściwym jest sąd dla miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy tej podstawy nie ma, to dla powoda. W wyroku sąd określi, czy i który z małżonków zawarł związek w złej wierze (np. oboje, jedno albo żadne).

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii wywoła skutki prawne dla wspólnych dzieci oraz stosunków majątkowych między panią Katarzyną i jej mężem. Są one określane na takich zasadach jak w razie rozwodu, z tym że osoba, która w chwili ślubu działała w złej wierze, bo wiedziała, że nie może go zawrzeć, traktowana jest jak winna rozkładu pożycia. Dlatego dzieci urodzone w tym związku mają nadal status pochodzących z małżeństwa. Nie są to więc dzieci nieślubne. Biologiczny ojciec nadal wpisany jest w ich aktach urodzenia, nie musi więc składać w urzędzie stanu cywilnego oświadczenia o uznaniu swojego ojcostwa. Natomiast matka nie ma obowiązku ustalać jego ojcostwa przed sądem. Przysługują im alimenty i dziedziczą z mocy ustawy po swoich biologicznych rodzicach. W razie pominięcia w testamencie (ale bez skutecznego wydziedziczenia) mają prawo do zachowku. Sąd rozstrzyga też o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi oraz o utrzymywaniu z nimi kontaktów.

Po unieważnieniu małżeństwa z powodu bigamii pani Katarzynie będą też przysługiwały roszczenia majątkowe do byłego męża na takich zasadach jak w razie rozwodu. Jeśli nie wyjdzie ponownie za mąż, a małżeństwo w złej wierze zawarł mąż, to ma prawo dostać od niego alimenty, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, tylko nastąpiło istotne pogorszenie jej sytuacji materialnej (obowiązek alimentacyjny wygaśnie w chwili zawarcia przez nią nowego małżeństwa). Może też domagać się, aby sąd podzielił ich wspólny majątek i rozstrzygnął o sposobie korzystania z mieszkania. Natomiast nie będzie mogła zatrzymać nazwiska męża – musi wrócić do noszonego przed ślubem. Powróci też do stanu cywilnego, jaki miała przed wyjściem za mąż (w dokumentach musi pisać, że jest panną, mimo że przez pewien czas była mężatką). Straci też prawo do dziedziczenia po mężu z mocy ustawy, może jednak zostać przez niego powołana do dziedziczenia w testamencie. Unieważnienie wywrze też wpływ z mocą wsteczną na jej stosunki rodzinne, ponieważ nie będzie jej już łączyło powinowactwo z krewnymi małżonka, straci również status osoby najbliższej w stosunku do niego oraz uprawnienia, jakie ma żona w zakresie ubezpieczeń społecznych. 


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mariola t. (2018-10-25 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    Wedlug mnie bigamie w zwiazkach malzenskich moga miec inne podloze. Mezczyzna o sklonnosciach poligamicznych zeniac sie z kobieta i ukrywajac kochanke z ktora wspolnie planowali podstepny slub czerpiac korzysci wzajamne, bigamia wowczas bedzie ukryta wspolnym peselem w dokumentacjach urzedow. Wzajemne korzysci ujawnia sie w chwili posiadania wspolnych dzieci. Bigamia mezczyzny, ktory posiada dwie kobiety z latwoscia moza rozpoznac znecaniem sie psychicznym odbieraniem prywatnych rzeczy, bizuterii, rzeczy dzieciom. Takich osobnikow o sklonnosciach psychopatycznych/uzaleznionych wieloletnio dyskryminuje ze swojego zycia. Zwiazek kobiety ktora przyczynila sie do bigami usuwam i jawnie mowie w miejscach ktorych bywam. Swoje zycie prywatne monogamicznej kobiety i mezczyzny majacego wiele kobiet uwazam za stacone i przestrzegam mlode osoby gdyz moi rodzice wogole nie reagowali uwazgledniajac tylko jedna corke .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane