statystyki

Wyjątkowość aktu notarialnego

autor: Ewa Maria Radlińska20.07.2016, 07:01; Aktualizacja: 20.07.2016, 07:11

Jeżeli rejent został podstępnie wprowadzony w błąd przez pełnomocnika działającego niezgodnie z wolą mocodawcy, to ten ostatni ma prawo złożyć subsydiarny akt oskarżenia w obronie swoich interesów.

Sąd Okręgowy w Opolu umorzył postępowanie z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko J. W. w części dotyczącej przestępstwa z art. 272 kodeksu karnego (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy). Uznał bowiem, że przestępstwo jako skierowane przeciwko dobrom o charakterze ogólnym nie ma pokrzywdzonego.

Brak uprawnionego

Sąd przyjął, że Z. W. nie można uznać za osobę bezpośrednio pokrzywdzoną czynem z tego przepisu. Nie jest on więc uprawniony do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia. Przedmiotem ochrony, do którego odnosi się przestępstwo z art. 272 k.k. jest bowiem dobro prawne ogólnej natury, czyli wiarygodność dokumentów w ich aspekcie dowodowym, nie zaś indywidualne interesy i prawa związane z dokumentami. Do naruszenia interesu prywatnego może dojść dopiero na skutek funkcjonowania takiego dokumentu w obrocie prawnym i podejmowania przez właściwe organy w przyszłości określonych decyzji. To jednak w tej sprawie nie miało miejsca.

Oskarżyciel subsydiarny zaskarżył postanowienie. Podkreślił, że został bezpośrednio pokrzywdzony tym przestępstwem, gdyż poświadczenie nieprawdy wobec notariusza dotyczyło jego pełnomocnictwa, a zatem godziło wprost w jego dobra osobiste.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane