statystyki

Przygotowujący jachtowe wyprawy musi się wpisać do rejestru organizatorów turystyki

autor: Leszek Jaworski22.07.2016, 18:00
żaglówka

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (dalej: u.u.t.) działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów u.s.d.g. i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznychźródło: ShutterStock

W ramach działalności gospodarczej organizuję szkolenia za granicą na czarterowanych jachtach. Odpłatnie udostępniam też statek obsadzony załogą w celach sportowych lub rekreacyjnych. Marszałek województwa stwierdził wykonywanie przeze mnie działalności organizatora turystyki bez wymaganego wpisu do rejestru oraz zakazał mi jej prowadzenia przez okres 3 lat. Uznał, że rejsy te obejmowały kilka usług turystycznych (m.in. wyżywienie, opiekę kapitana, szkolenie żeglarskie, transport autokarowy i ubezpieczenie na żaglowcu, a także zakwaterowanie), które tworzyły jednolity program i dlatego były imprezami turystycznymi. Czy ta decyzja jest prawidłowa?

Tak, ponieważ przywołane przez czytelnika okoliczności świadczą o tym, że wykonywał on działalność organizatora turystyki. A skoro taka działalność była wykonywana bez wpisu do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa – organ ten musiał zastosować sankcję przewidzianą w art. 72 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Przepis ten nakazuje wydanie decyzji zakazującej prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 lat w przypadku, gdy jest ona realizowana bez wpisu do rejestru działalności regulowanej (por. wyrok WSA w Warszawie z 13 lutego 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2302/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (dalej: u.u.t.) działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów u.s.d.g. i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Marszałek województwa stwierdził, że czytelnik organizował imprezy turystyczne. Należy wyjaśnić, że pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 2 u.u.t. i oznacza co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program oraz objęte wspólną ceną, jeżeli obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Z kolei usługami turystycznymi zgodnie z art. 3 pkt 1 u.u.t. są usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym. Jako turystę uznaje się w myśl art. 3 pkt 9 u.u.t. osobę, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc. Natomiast odwiedzającym, zgodnie z art. 3 pkt 10 u.u.t., jest osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości, oraz niekorzystająca z noclegu. 


Pozostało 10% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane