statystyki

Chcąc kupić sztabkę złota, trzeba ujawnić tożsamość

autor: Piotr Pieńkosz18.07.2016, 10:51; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:57
Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Adrian Moser

Chciałam kupić sztabkę złota w sklepie mennicy. Zamierzałam to zrobić anonimowo, przygotowałam gotówkę, ale sprzedawczyni przed finalizacją transakcji poprosiła o okazanie dowodu tożsamości. Uległam ze względu na brak znajomości przepisów w tym zakresie, jednakże na przyszłość wolałabym uniknąć takich sytuacji. Czy można więc w Polsce anonimowo nabyć złoto – pyta pani Iwona.

Co do zasady nie ma takiej możliwości, a wszystko przez przepisy podatkowe. Zacznijmy od tego, że regulacje te przewidują szczególne zasady przy sprzedaży złota inwestycyjnego. Do tego ostatniego zalicza się sztabki i płytki złota o próbie co najmniej 995 tysięcznych (im wyższa próba, tym większa zawartość czystego złota), a także złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych, które zostały wybite po 1800 r. i stanowią bądź stanowiły środek płatniczy w kraju pochodzenia.

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT). Jednocześnie podatnicy dokonujący dostaw tego rodzaju złota, a więc chociażby działające na rynku mennice, są zobowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające zidentyfikować nabywców kruszcu. – Z uwagi na te przepisy klient Mennicy Polskiej dokonujący zakupu złota inwestycyjnego musi zawsze podać swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL – wyjaśnia Kamila Bidzińska reprezentująca spółkę Mennica Polska.

Zupełnie inną kwestią jest jednak legitymowanie klienta. Podanie swoich danych nie jest jednoznaczne z okazywaniem dowodu tożsamości. Sprzedawca w sklepie mennicy nie ma prawa, oprócz niżej opisanego wyjątku, legitymować nabywcy. Musi ograniczyć się do przyjęcia danych podanych mu przez kupca.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2016-07-18 13:29) Zgłoś naruszenie 90

  W POlsce złoto można sobie kupić , ale mafia państwowa chce wiedzieć , gdzie , i u kogo , to złoto będzie - po to , by w stosownym czasie , to złoto , sobie znów zrabować . Ale w Dubaju można sobie wejść do sklepu i nabyć bez zbędnej gadki .

  Odpowiedz
 • Olly(2018-02-09 16:23) Zgłoś naruszenie 21

  Ale nie jesteśmy w Dubaju

  Odpowiedz
 • Jan(2018-08-11 19:54) Zgłoś naruszenie 20

  Też mam takie wrażenie, że chcą wiedzieć kto ma złoto i wrazie czego je ukraść w świetle prawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane