statystyki

Chcąc kupić sztabkę złota, trzeba ujawnić tożsamość

autor: Piotr Pieńkosz18.07.2016, 10:51; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:57
Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Adrian Moser

Chciałam kupić sztabkę złota w sklepie mennicy. Zamierzałam to zrobić anonimowo, przygotowałam gotówkę, ale sprzedawczyni przed finalizacją transakcji poprosiła o okazanie dowodu tożsamości. Uległam ze względu na brak znajomości przepisów w tym zakresie, jednakże na przyszłość wolałabym uniknąć takich sytuacji. Czy można więc w Polsce anonimowo nabyć złoto – pyta pani Iwona.

Co do zasady nie ma takiej możliwości, a wszystko przez przepisy podatkowe. Zacznijmy od tego, że regulacje te przewidują szczególne zasady przy sprzedaży złota inwestycyjnego. Do tego ostatniego zalicza się sztabki i płytki złota o próbie co najmniej 995 tysięcznych (im wyższa próba, tym większa zawartość czystego złota), a także złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych, które zostały wybite po 1800 r. i stanowią bądź stanowiły środek płatniczy w kraju pochodzenia.

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT). Jednocześnie podatnicy dokonujący dostaw tego rodzaju złota, a więc chociażby działające na rynku mennice, są zobowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające zidentyfikować nabywców kruszcu. – Z uwagi na te przepisy klient Mennicy Polskiej dokonujący zakupu złota inwestycyjnego musi zawsze podać swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL – wyjaśnia Kamila Bidzińska reprezentująca spółkę Mennica Polska.

Zupełnie inną kwestią jest jednak legitymowanie klienta. Podanie swoich danych nie jest jednoznaczne z okazywaniem dowodu tożsamości. Sprzedawca w sklepie mennicy nie ma prawa, oprócz niżej opisanego wyjątku, legitymować nabywcy. Musi ograniczyć się do przyjęcia danych podanych mu przez kupca.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane