statystyki

Udostępnienie informacji nie może zależeć od tego, kto pyta

autor: Ewa Ivanova14.07.2016, 07:57; Aktualizacja: 14.07.2016, 09:42

Obywatel zapytał urząd kontroli skarbowej o to, w ilu wypadkach wszczęte postępowania karne skarbowe spowodowały zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Chodziło o lata 2009 i 2010.

Dyrektor urzędu i generalny inspektor kontroli jednak odmówili. W decyzjach powołali się na art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 – dalej u.d.i.p.). Zgodnie z nim prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do uzyskania przetworzonej informacji publicznej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, którego wnioskujący nie wykazał. Sądy administracyjne podzieliły ten pogląd i podtrzymały decyzje organów skarbowych.

Z tego powodu obywatel wniósł skargę konstytucyjną (SK 27/14), w której kwestionuje wspomniany art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. Przekonuje w niej, że przepis ten narusza art. 61 oraz art. 31 konstytucji, które dają obywatelowi prawo do uzyskania informacji publicznej oraz wskazują, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych praw i wolności mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa, porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej.

Organy kontroli skarbowej w swych decyzjach wskazywały, że obywatel – aby otrzymać odpowiedź, na jaką czekał – powinien wykazać, że stworzy ona realną możliwość wykorzystania tych danych dla poprawy funkcjonowania organów administracji i lepszej ochrony interesu publicznego. Tyle że w tym kontekście rozstrzygające jest to, kto pyta, a nie, o co pyta. Charakter podmiotu i realna możliwość wykorzystania przezeń informacji mają bowiem wpływ na ocenę istnienia szczególnego interesu publicznego koniecznego, by skutecznie żądać informacji przetworzonej. Szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku miałby więc np. poseł, radny czy minister, a nie szeregowy obywatel.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane