Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

autor: Jan Ludwikowski13.07.2016, 12:02; Aktualizacja: 13.07.2016, 12:12
kierowca, alkohol

Właściciel auta, który wykupi polisę AC, uzyska odszkodowanie z tytułu szkody na mieniu, gdy nie będzie podstaw do wypłaty z OC innego kierowcyźródło: ShutterStock

Pan Robert jest przedsiębiorcą i dysponuje autami wykorzystywanymi na potrzeby działalności. – Moi podwładni często jeżdżą służbowymi samochodami. Zastanawiam się, jakie byłoby zachowanie ubezpieczyciela, gdyby któryś z pracowników spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Czy wtedy zostanie wypłacone świadczenie z polisy? A może to ja będę odpowiadał za wyrządzone szkody – niepokoi się pan Robert.

Nowelizacja prawa karnego znacznie zaostrzyła postępowanie wobec pijanych kierowców. Od niedawna wobec takich przestępców jest stosowany środek karny w postaci obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów. Delikwent, który siada pijany za kółkiem służbowego auta, ryzykuje też dyscyplinarką, czyli rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Pomimo tak surowych kar wciąż zdarzają się przypadki łamania elementarnych zasad postępowania. Dlatego warto wiedzieć, jak postąpi ubezpieczyciel wobec przedsiębiorcy zatrudniającego nieodpowiedzialnych pracowników. Procedura przedstawia się inaczej w przypadku obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia. Obowiązkowe jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Musi je wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Autocasco jest dobrowolne. Decyzja o tym, czy je nabyć, leży w gestii właściciela samochodu. Jednak przy kredycie lub leasingu wykupienie tej polisy jest często warunkiem zawarcia umowy.

Polisa OC obejmuje swoim zakresem szkody wyrządzone przez kierowcę osobom trzecim. Trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania także wtedy, gdy wypadek zostanie spowodowany przez kierowcę jadącego na podwójnym gazie. Jednak fakt, iż świadczenie zostanie wypłacone, wcale nie oznacza, że naganne zachowanie ujdzie pracownikowi na sucho. W tym przypadku przysługuje prawo regresu, czyli dochodzenia przez ubezpieczyciela zwrotu kwoty odszkodowania wypłaconej z polisy OC.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane