Planujesz zabrać swoje dziecko na wakacje za granicę? Jeśli drugi rodzic nie będzie towarzyszył Wam w podróży, sprawdź, czego potrzebujesz, aby legalnie i bez stresu odbyć podróż. A może planujesz wysłać dziecko na wakacje z dziadkami lub znajomymi? Brak odpowiednich dokumentów może spowodować, że przewoźnik lotniczy nie pozwoli Ci wsiąść na pokład samolotu.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Każde dziecko, które podróżuje i przekracza granice państw, powinno mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty oraz oficjalny dokument podpisany przez obydwoje rodziców, drugiego rodzica lub opiekuna prawnego, w którym wyraża zgodę na podróż.

Kraje Unii Europejskiej mają wewnętrzne przepisy, które decydują o tym, czy oficjalna zgoda jest wymagana. Przed wybraniem kierunku podróży, warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Dodatkowo należy pamiętać, że nawet jeśli kraj docelowy nie wymaga oficjalnego zaświadczenia o udzieleniu zgody na podróż, może się okazać niezbędny w krajach tranzytowych.

Wiele linii lotniczych wymaga oficjalnych zaświadczeń, a formularze, które należy wypełnić, są dostępne na stronach internetowych przewoźników. Informacji na ten temat udzielą również ambasady i konsulaty.

Zaświadczenie napisane przez rodzica lub obojga rodziców powinno być potwierdzone przez notariusza, najlepiej w języku obowiązującym w kraju stanowiącym cel podróży.

Wyjazd dziecka z jednym rodzicem. Kiedy nie potrzeba zgody?

Kodeks rodzinny reguluje fakt, że zgodę na wyjazd dziecka za granicę muszą udzielić wszyscy opiekunowie prawni. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy:

  • ojcostwo nie zostało ustalone,
  • jeden z opiekunów prawnych nie żyje,
  • jeden z opiekunów prawnych został pozbawiony władzy rodzicielskiej,
  • jeden z rodziców ma zawieszoną lub ograniczoną władzę rodzicielską w zakresie podejmowania decyzji o przekraczaniu granicy przez dziecko.

Porwania dzieci

Choć konieczność organizowania notarialnej zgody na wyjazd wakacyjny dziecka z jednym z rodziców może wydawać się absurdalnym przepisem, warto zastanowić się nad jego powodem. Konieczność okazywania zaświadczenia ma na celu ograniczenia zagrożenia porwania dzieci.

Urzędnik ze Stanów Zjednoczonych nie wie, czy matka przekraczająca granicę z dzieckiem w trakcie wakacji ma wakacje, nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, czy jego rodzice są w trakcie rozwodu, czy zagraża dziecku, próbując je nielegalnie uprowadzić.