Koszt przeglądu technicznego auta nie ulegał waloryzacji od 20 lat. W przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu pojawiają się głosy o podwyżce stawki. Jaką kwotę będzie trzeba zapłacić niebawem za przegląd techniczny samochodu?

Kwota, która na samym początku została zapowiedziana, mroziła krew w żyłach. Podwyżka miała bowiem wynosić 500 proc., co w konsekwencji miało przerodzić się w kwotę rzędu 505 złotych za przegląd techniczny auta. Stawka ta nie spotkała się jednak z entuzjazmem i obecnie zaproponowano, aby wzrosła do 246 złotych. Aktualnie wynosi ona 98 zł i pozostaje niezmienna od 2004 roku.

Już od dłuższego czasu diagności byli zbulwersowani, że kwota za przegląd techniczny samochodu nie jest waloryzowana. Wszystko wskazuje jednak na to, że w końcu im się to uda. Warto wspomnieć, że w tym czasie pensja minimalna wzrosła pięciokrotnie.

Temat opłat za przegląd techniczny pojazdu trafił do komisji senatu

Kwestia podwyżek przeglądu technicznego pojazdów została poruszona przez Komisję Infrastruktury Senatu RP. Trudności diagnostów oraz głosy branży motoryzacyjnej sprawiły, że komisja wyraziła poparcie, by stawki zrewaloryzować.

Jakość przeglądów technicznych pozostawia wiele do życzenia

Niskie stawki za wykonanie przeglądów technicznych pojazdów przekładają się na słaby stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Diagności, aby nie zniechęcać do siebie klientów bardzo często „przymykają oko” na niektóre usterki. Oczywiście takie sytuacje nie powinny się zderzać, ale realia pokazują, jak naprawdę jest. Na drogach można spotkać bardzo dużo samochodów, które w teorii nie powinny się tam znaleźć.

Przegląd techniczny pojazdu. Ile kosztuje?

Na chwilę obecną przeglądy techniczne pojazdów kształtują się następująco:

- samochód osobowy – 98 zł
- samochód osobowy z LPG – 162 zł
- motocykl / motorower – 62 zł
- samochód ciężarowy – 153 zł


Podane kwoty są oczywiście cenami brutto. Po odliczeniu kosztów, do kieszeni diagnostów trafia tylko ok. 60 zł.

Przegląd samochodu w 2024 roku. Ile będzie kosztował?

Na samym początku, zdaniem ekspertów kwota przeglądu powinna wzrosnąć proporcjonalnie do zarobków i w 2024 roku powinna wynieść 505 złotych. Kwota ta wywołała ogromną dyskusję wśród wielu grup społecznych. Jak sytuacja prezentuje się obecnie? Na razie propozycje studzą początkowy entuzjazm, bowiem kwota, która miałaby być pobierana przez SKP oscyluje obecnie w okolicach 200 zł netto – co daje 246 zł brutto – i taki koszt mieliby ponieść użytkownicy samochodów.

Przedstawiciele Stacji Kontroli Pojazdów domagają się jednak, aby kwota ta była co roku waloryzowana o wskaźnik inflacji – a postanowienia te były zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jak będzie? Czas pokaże.