Szkoła jest administratorem danych osobowych. Nie może przekazywać wszystkich informacji [WYWIAD]

autor: Artur Radwan08.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:05
dr Edyta Bielak-Jomaa, GIODO

Dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowychźródło: Materiały Prasowe

- Sankcje w postaci kary grzywny albo kary ograniczenia bądź pozbawienia wolności mogą być nałożone na dyrektora szkoły w przypadku nieodpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Czy GIODO często interweniuje w placówkach oświatowych w sprawie nieprzestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych?

Liczba wpływających do GIODO skarg na podmioty z sektora oświaty od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – kilkudziesięciu rocznie. Ich zakres tematyczny jest dość różnorodny, ale często zdarzają się zastrzeżenia dotyczące niewłaściwego zabezpieczenia danych osobowych, ich udostępnienia osobom nieupoważnionym czy bezprawnego upubliczniania.

Jedna z ostatnio prowadzonych przez Państwa spraw też dotyczyła udostępnienia przez dyrektora szkoły danych osobowych ucznia i jego rodziców wizytatorowi z kuratorium oświaty. Jakie konkretnie dane zostały udostępnione?

Sprawa, o którą Pan pyta była dość skomplikowana i wielowątkowa. Chodziło bowiem o przekazanie danych osobowych ucznia i jego rodziców, takich m.in., jak imiona i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia dziecka, miejsce pracy jednego z rodziców czy informacja o jego leczeniu w szpitalu, wizytatorowi z kuratorium oświaty oraz Zespołowi Interdyscyplinarnemu do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkoła bez podstawy prawnej udostępniła wizytatorowi także dane dotyczące ojca dziecka związane z jego przebywaniem na zwolnieniu lekarskim wydanym przez lekarza psychiatrę.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane