Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) stworzyli Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Jego celem stała się realizacja procedur związanych z rejestracją zarówno operatorów, jak i pilotów dronów. Co jeszcze się zmieniło?

Aplikacja Drone Tower

Jako nowość, w dniu 15 kwietnia, uruchomiona została aplikacja o nazwie Drone Tower. Stanowi ona oficjalny system, który służy do zgłaszania lotów dronem tzw. check-in. Właścicielem aplikacji jest PAŻP, wcześniej operatorzy dronów również mogli dokonywać takich zgłoszeń, jednak musieli wykorzystywać do tego aplikację zewnętrzną.

— Drony są obecne w całym naszym życiu - w rolnictwie, budownictwie, kolejnictwie. Dzisiaj dron stanowi o naszym bezpieczeństwie, o informacjach, o szybkim przepływie tych informacji i ich dokładności. Sprawnie funkcjonujący rynek dronowy wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie naszej gospodarki. Uruchomienie tej aplikacji było koniecznością, bardzo nam zależało, żeby to był produkt nasz, własny, polski, kontrolowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Czasy mamy niespokojne, czasy w których dzisiaj żyjemy wymagają ścisłego powiązania i z bezpieczeństwem i z gospodarką, dlatego zdecydowaliśmy się na korzystanie z aplikacji, która jest naszą własnością — powiedział w oficjalnym komunikacie minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Poza oczywistymi funkcjonalnościami aplikacja pozwoli np. na sprawdzenie warunków lotu, ale także informowanie o sytuacjach awaryjnych. Pilot bezzałogowego statku powietrznego (BSP) ma również możliwość uzyskania informacji o lotach zgłoszonych w okolicy.

Aplikacja Drone Tower będzie aktualizowana i udoskonalana. Ministerstwo Infrastruktury już zapowiedziało w oficjalnym komunikacie, że dodatkową opcją, która niebawem się pojawi w aplikacji, będą informacje pogodowe oraz zintegrowanie jej z innymi usługami.

Krajowy System Informacji Dronowej. Co to takiego?

4 kwietnia został uruchomiony Krajowy System Informacji Dronowej. Służy sprawom związanym z rejestracją operatorów i pilotów dronów. Ponadto pozwala na uzyskiwaniu uprawnień do różnych operacji. Użytkownicy KSID otrzymali na początku dostęp do części usług.

W portalu zostanie udostępniona również usługa "e-learningu". Ma ona pomóc w zdobywaniu podstawowej wiedzy w realizacji lotów BSP. Ponadto będzie można odbyć szkolenie elektroniczne oraz zdać egzamin w kategoriach A1 oraz A3. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu wszystkie uprawnienia zostają zapisane na koncie w systemie.

Portal umożliwi także możliwość zapoznania się z materiałami przygotowującymi do egzaminu z kategorii A2.