statystyki

Kiedy formalności schodzą na dalszy plan

autor: Ewa Maria Radlińska31.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:05
Rafał Dębowski, adwokat, sekretarz NRA

Rafał Dębowski, adwokat, sekretarz NRAźródło: Materiały Prasowe

Brak oświadczenia klienta o rezygnacji z wniesienia apelacji nie musi oznaczać, że klient rzeczywiście chciał apelować. Dla sądu liczą się faktyczne okoliczności sprawy, w tym wieloletnie dobre relacje adwokata z daną osobą, świadczące o wzajemnym zaufaniu.

STAN FAKTYCZNY

K.U. pozwał adwokata, domagając się od niego zapłaty 307 tys. zł. Chodziło o odszkodowanie za nienależyte wykonanie obowiązków pełnomocnika polegające na zaniechaniu wniesienia apelacji w sprawie gospodarczej, błędnym poinformowaniu o dacie otrzymania wyroku z uzasadnieniem, nieangażowaniu się w sprawę, a także udzielaniu substytucji dwóm innym adwokatom, którzy uczestniczyli w rozprawach.

Adwokat wcześniej wielokrotnie reprezentował tego klienta i jego rodzinę. W sprawie gospodarczej, z którą związane było żądanie odszkodowania, K.U. został pozwany jako członek zarządu spółki przez J.W. Ten ostatni udzielił spółce pożyczek i wobec tych zobowiązań wydano przeciwko spółce nakaz zapłaty. Na etapie składania odpowiedzi na pozew K.U. udzielił adwokatowi pełnomocnictwa do reprezentowania go. W sprawie zapadł wyrok zasądzający od K.U. 285 tys. zł na rzecz powoda. Na wniosek adwokata sąd sporządził uzasadnienie wyroku, które doręczono 6 marca 2014 r. Termin apelacji upływał więc 20 marca. Sekretarka adwokata osobiście poinformowała klienta o dacie, do której powinna być złożona apelacja, oraz 11 marca przesłała mu e-mailem wyrok z uzasadnieniem. Nie wskazała mu daty otrzymania przez kancelarię wyroku z uzasadnieniem.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane