statystyki

Prokurator, specjalista w cyberprzestępczości

autor: Ewa Ivanova30.05.2016, 06:36; Aktualizacja: 30.05.2016, 09:37
cyberprzemoc, komputer, internet

We wszystkich 11 prokuraturach regionalnych są też koordynatorzy prowadzący i nadzorujący sprawy o przestępstwa z wykorzystaniem internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów informatycznych – wyjaśnia prokurator Skałaźródło: ShutterStock

Od połowy kwietnia w prokuraturze mogą powstawać odrębne, wyspecjalizowane komórki zajmujące się błędami lekarskimi, cyberprzestępczością, przestępczością gospodarczą, finansowo-skarbową, kryminalną etc. Jak tłumaczy prokurator Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej, taką możliwość otworzyło rozporządzenie ministra sprawiedliwości, czyli regulamin wewnętrzny urzędowania prokuratur (Dz.U. z 2016 r. poz. 508).

– Delegowanie prokuratorów posiadających kwalifikacje zawodowe do pełnienia obowiązków służbowych w takich specjalnych wydziałach i działach niewątpliwie pozytywnie wpłynie na poprawę jakości i sprawności prowadzonych postępowań przygotowawczych – dodaje prokurator Jaraszek.

Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, przypomina, że o specjalizację apeluje od lat.

– Problem ten nie był dostrzegany w Prokuraturze Generalnej, zwłaszcza w sferze najgroźniejszych zjawisk, które obecnie skupiają się wokół przestępczości gospodarczej i cyberprzestępczości. Jeśli stawiano na specjalizację, to w sprawach takich jak np. mowa nienawiści – ocenia.

I dodaje, że finalizowane są prace nad strukturą organizacyjną, która daje szansę na zmianę tego stanu rzeczy.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bądźmy realistami(2016-05-30 12:37) Zgłoś naruszenie 10

    Prokuratorzy specjaliści od cyberprzestępczości? Jestem niemal pewny, że 99% prokuratorów - to prawnicy humaniści a nie prawnicy-technicy. Przy obecnym systemie kształcenia prawników - nie ma nawet takiej opcji wykształcenia specjalisty z tej dziedziny. W całym kraju jest może kilku prawników, którzy ogarniają istotę cyberprzestępczości. Zobaczcie sobie ile w historii uniwersytetów zostało napisane prac dotyczących zagadnień kryminalistyki komputerowej. A pewnie ci co pisali te prace są teraz "na zmywakach" w Anglii, albo się musieli "przekwalifikować". Żeby być specjalistą z tej dziedziny - trzeba rozumieć stronę techniczną zagadnienia i to bardzo dobrze. Ktoś kto kuje paragrafy nie ma zwyczajnie czasu na ślęczenie nad specyfikacjami technicznymi. A bez strony technicznej nazwanie się specjalistą - to tylko może wzbudzić uśmiech politowania u informatyków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane