statystyki

Tak w Polsce, jak i w Unii regulacja lobbingu jest fasadowa

autor: Ewa Ivanova24.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:00
dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych

dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Ci, którzy decydują się na rejestrację i oficjalnie występują jako lobbyści, często ponoszą tego negatywne konsekwencje - mówi w wywiadzie dla DGP dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych.

Z końcem czerwca mija dodatkowy termin, w którym Polska powinna wdrożyć rekomendacje GRECO (antykorupcyjnej agendy Rady Europy) dotyczące lobbingu, zawarte w jego raporcie z października 2012 r. Co GRECO wytknęło Polsce?

Ustawa lobbingowa z 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1414 ze zm.) jest regulacją fasadową. Wąska definicja nie obejmuje działalności wielu osób wywierających wpływ na politykę państwa, a więc de facto wykonujących działalność lobbingową. Z kolei ci, którzy decydują się na rejestrację i oficjalnie występują jako lobbyści, często ponoszą tego negatywne konsekwencje. W raporcie podano przykład posiedzeń podkomisji sejmowych. Zarejestrowani lobbyści nie mogą brać w nich udziału, chociaż prawo to przysługuje zaproszonym „gościom” i „ekspertom”. Wielu z nich to lobbyści prowadzący swoją działalność w formie prawnej nieobjętej reżimem ustawy lobbingowej. Taka praktyka jest niestety zgodna z prawem. GRECO zwróciło również uwagę na brak przepisów regulujących problem konfliktu interesów w działalności posłów i senatorów na styku z działalnością lobbingową. Parlamentarzyści nie są objęci obowiązkiem sprawozdawczym dotyczącym kontaktów z lobbystami. Co ważne, w raporcie GRECO podkreślono, że dotyczy on wyłącznie parlamentarzystów jako adresatów lobbingu, a nie osób, które prowadzą działalność lobbingową. Gdyby raport obejmował także analizę regulacji prawnej lobbystów, lista zarzutów pod adresem polskiej ustawy byłaby znacznie dłuższa.

Jakie zalecenia wykonały polskie władze?

W części raportu dotyczącej regulacji lobbingu – nie wykonano praktycznie żadnych zaleceń. Poprzestano na zgłoszeniu propozycji kosmetycznych zmian – w ustawie lobbingowej i w regulaminach Sejmu i Senatu, które omówiono na posiedzeniach właściwych komisji obu izb.

Czy pana zdaniem potrzebne są jeszcze inne zmiany?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • lobbing powinien być zakazany(2016-05-24 17:27) Zgłoś naruszenie 10

    Najlepszy przykład lobbingu - ustawa o doradcach prawnych w czasie poprzednich rządów PIS. Już obiecali ją uchwalić, już miała być uchwalana i nagle znikła. DZIEN PRZED. Oczywiście nikt nie wie co się stało. A to że skorzystały korporacje prawnicze to absolutnie przypadkowa historia.

    Odpowiedz
  • sa(2016-05-24 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Tak lobbowali (mieli chyba dużą kasę) ,że MF ,Rząd , Sejm POpartychPSL przez 8 lat nie wprowadził potrzebnych ustaw, aby od nas nie wyprowadzano dochodów tu powstałych, do opodatkowania za 1-2 % w rajach podatkowych : wyspach Cypr, Kajmany lub Panama, Luksemburg itp . Straty RP na tym procederze ,gdzie należy zapłacić : CIT -8 > 19 % +19 % dywid. =38 % dawało rocznie ok.56 mld,tak płacą nasze firmy, a na VATcie ok.80 mld= razem ok.130 mld/rocznie. Nawet jedn ważny z MF powiedział (jnfo media) chyba w wyjaśnieniach ,że nic to takiego !!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane