statystyki

Podział majątku: Gdy nie ma aktu zgonu, konieczne jest postępowanie sądowe

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz28.05.2016, 11:30
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Wniosek należy złożyć w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania siostry.źródło: ShutterStock

Siostra pani Karoliny kilkanaście lat temu wyjechała z kraju i niemal od razu przestała kontaktować się z rodziną. Miała wówczas czterdzieści lat. W ostatnim liście napisała, że wybiera się do pracy w Iraku, a tam wkrótce rozpoczęły się działania wojenne. Pani Karolina sądzi, że siostra od dawna nie żyje, więc chce uporządkować sprawy majątku pozostawionego przez nią w kraju. – Wiem, że w tym celu powinnam uzyskać akt zgonu siostry na podstawie postanowienia w sprawie o uznanie jej za zmarłą lub o stwierdzenie jej śmierci. Czy mogę przeprowadzić takie postępowanie, skoro zaginęła i najprawdopodobniej nie żyje – pyta czytelniczka.

Sąd ma prawo uznać zaginioną siostrę pani Karoliny za zmarłą, jeśli upłynęło dziesięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze żyła, np. utrzymywała kontakty osobiste, listowne lub telefoniczne z rodziną, przyjaciółmi albo znajomymi. Nawet jeśli miały one miejsce np. w styczniu lub w lutym, to dziesięcioletni termin zaczyna biec dopiero od końca roku kalendarzowego. Z wnioskiem do sądu można jednak wystąpić na rok przed końcem tego terminu.

Wnioskodawcą może być każdy zainteresowany, czyli osoba, której praw majątkowych lub niemajątkowych dotyczy wynik postępowania. Na przykład pani Karolina może wykazać w sądzie, że jest spadkobiercą ustawowym siostry, a skoro ma prawo dziedziczyć dopiero po jej śmierci, więc jest zainteresowana uporządkowaniem jej spraw majątkowych.

Wniosek należy złożyć w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania siostry. Gdyby jednak nie można było tego określić, to w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Trzeba w nim przede wszystkim wskazać imię, nazwisko i wiek (czyli dokładną datę urodzenia) zaginionej siostry, imiona jej rodziców oraz nazwisko rodowe matki, a także ostatnie znane miejsce zamieszkania i pobytu. Gdy wnioskodawca takich informacji nie posiada, musi we wniosku wyjaśnić, dlaczego przedstawienie ich nie jest możliwe. Oprócz tego trzeba podać informacje, które uprawdopodobnią okoliczności uzasadniające wniosek. Nie znaczy to, że pani Karolina powinna wskazać naocznego świadka śmierci siostry, wystarczy, że zwróci uwagę na to, że przebywała w miejscu szczególnie niebezpiecznym i dlatego można jej zgon uznać za niewątpliwy.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane