statystyki

Radca prawny musi liczyć się z krytyką

autor: Sławomir Wikariak19.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 19.05.2016, 09:56
umowa, prawo, prawnik, podpis

Oceniając treść wpisów, sąd podkreślił konieczność rozróżnienia opinii i ocen od faktówźródło: ShutterStock

Radca prawny – jeśli jest jednocześnie wiceprezesem samorządowego kolegium odwoławczego – nie może zabronić publikacji swojego zdjęcia zrobionego przed salą rozpraw. Musi też liczyć się z większą krytyką – uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Początek sprawie dała decyzja o wydaniu zgody na lokalizację dwóch elektrowni wiatrowych w gminie Jeziorany. Na wieść o tym okoliczni mieszkańcy zawiązali stowarzyszenie i zażądali uchylenia decyzji jako niezgodnej z prawem. Gdy burmistrz odmówił, skierowali sprawę do SKO w Olsztynie, domagając się stwierdzenia nieważności decyzji. SKO odmówiło wszczęcia postępowania, na co mieszkańcy poskarżyli się do sądu administracyjnego. Jednocześnie stowarzyszenie próbowało wydobyć dokumenty związane z decyzją i od burmistrza, i od SKO – bezskutecznie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że SKO powinno zbadać sprawę. Kolejnym zaskarżyło ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazując, że stowarzyszenie podnosi okoliczności, które były już zbadane. Skargę napisała radca prawny Anna B., będąca jednocześnie wiceprezesem olsztyńskiego SKO. W trakcie przerwy przed ogłoszeniem wyroku (korzystnego dla stowarzyszenia) Anna B. rozmawiała na korytarzu z inwestorem, który chciał budować wspomniane elektrownie. Scenę tę uwiecznił przedstawiciel stowarzyszenia, a zdjęcie opublikował na lokalnym portalu. Towarzyszył mu tekst, w którym stowarzyszenie sugerowało, że przychylność SKO dla inwestora może mieć korupcyjny charakter. A stwierdzenie radcy prawnego z rozprawy, że okoliczności były już badane przez SKO, nazwano kłamstwem. „Faktem jest, że kłamstwo pani B. miało przynieść korzystne rozstrzygnięcie inwestorowi, który w wyniku owego korzystnego rozstrzygnięcia uzyskałby możliwość zrealizowania niezgodnej z prawem inwestycji, z której czerpałby ogromne zyski” – napisała organizacja. Później na stronach portalu pojawił się skan z dokumentów sądowych wraz z numerem PESEL i adresem zameldowania wiceprezes SKO.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane