statystyki

Wygrywający proces nie zawsze musi dostać zwrot kosztów

autor: Piotr Szymaniak18.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:30
umowa prawo prawnik

TK stwierdził też, że z perspektywy konstytucyjnego prawa do sądu nie ma bezpośredniej zależności między zwolnieniem strony przegrywającej z obowiązku zwrotu kosztów procesu a – ewentualnym – obowiązkiem zwrotu tych kosztów przez Skarb Państwaźródło: ShutterStock

Artykuł 102 kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala zwolnić stronę przegrywającą z poniesienia kosztów procesu, a nie przewiduje jednocześnie obowiązku zwrotu tych kosztów wygrywającemu od Skarbu Państwa, jest zgodny z konstytucją – stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Orzeczenie jest wynikiem skargi wniesionej przez pozwanego, który wygrał spór o zapłatę. Sąd zamiast zasądzić na zasadzie art. 98 k.p.c. zwrot kosztów od strony przegrywającej, zwolnił ją z tego obowiązku. Taka decyzja była motywowana sytuacją osobistą i majątkową powoda (m.in. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu), ale także faktem, że oddalenie powództwa nastąpiło na skutek podniesionego zarzutu przedawnienia.

Pozwany uznał jednak, że przepis, który pozwala sądowi całkowicie zwolnić drugą stronę z konieczności zrekompensowania wygranemu poniesionych kosztów i jednocześnie nie daje możliwości zasądzenia tychże od Skarbu Państwa, jest niezgodny z konstytucją. Narusza bowiem zasadę demokratycznego państwa prawnego, równości wobec prawa i prawa do sądu.

Trybunał uznał jednak, że art. 102 k.p.c. stanowi celowe i uzasadnione zasadami słuszności odstępstwo od zasady odpowiedzialności za wynik procesu. Jak podkreślał w uzasadnieniu sędzia Andrzej Wróbel, nie ma ona i nie powinna mieć charakteru absolutnego.

– Nie ulega żadnej wątpliwości, że ustawodawca powinien przewidzieć wyjątki od tej zasady, jak choćby kwestionowany art. 102 k.p.c. odpowiadający zasadzie słuszności – mówił sędzia Wróbel, przypominając, że możliwości stosowania tego przepisu są bardzo ograniczone i sięga się po niego incydentalnie.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane