statystyki

Ustawa o Lasach: Lasy Państwowe deklarują, że nie będą przejmować domów

autor: Anna Krzyżanowska18.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:16
las, drzewa, natura

Nadleśniczy korzysta z prawa pierwokupu, jeśli stwierdzi zasadność nabycia danego gruntuźródło: ShutterStock

Właściciele domów na terenach leśnych mogą spać spokojnie. Lasy Państwowe nie będę w stosunku do ich nieruchomości korzystać z prawa pierwokupu – zadeklarowała rzeczniczka Lasów Państwowych w reakcji na tekst DGP.

Opisywaliśmy w nim skutki nowelizacji ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r. poz. 586), która obowiązuje od 30 kwietnia br. Na jej podstawie Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy został wyposażony w bardzo szerokie uprawnienia: prawo pierwokupu gruntów leśnych (w przypadku sprzedaży) oraz ich nabycia za zapłatą równowartości pieniężnej (w przypadku innej umowy niż sprzedaż lub jednostronnej czynności prawnej). Szkopuł w tym, że monopolista drzewny – zgodnie z nowymi regulacjami – może skorzystać z tych uprawnień w przypadku zbywania działek budowlanych czy komercyjnych (nawet zabudowanych), jeśli według ewidencji gruntów obejmują jakikolwiek udział użytku leśnego.

To niepokoi posiadaczy domów m.in. w podwarszawskich miejscowościach z terenami leśnymi (Magdalenka, Izabelin czy Konstancin). Obawiają się, że w razie sprzedaży nieruchomości nie uzyskają ceny, jaką zakładali. Lasy jednak przekonują, że niepokój jest nieuzasadniony.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane