statystyki

Ustawa o Lasach: Lasy Państwowe deklarują, że nie będą przejmować domów

autor: Anna Krzyżanowska18.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:16
las, drzewa, natura

Nadleśniczy korzysta z prawa pierwokupu, jeśli stwierdzi zasadność nabycia danego gruntuźródło: ShutterStock

Właściciele domów na terenach leśnych mogą spać spokojnie. Lasy Państwowe nie będę w stosunku do ich nieruchomości korzystać z prawa pierwokupu – zadeklarowała rzeczniczka Lasów Państwowych w reakcji na tekst DGP.

Opisywaliśmy w nim skutki nowelizacji ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r. poz. 586), która obowiązuje od 30 kwietnia br. Na jej podstawie Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy został wyposażony w bardzo szerokie uprawnienia: prawo pierwokupu gruntów leśnych (w przypadku sprzedaży) oraz ich nabycia za zapłatą równowartości pieniężnej (w przypadku innej umowy niż sprzedaż lub jednostronnej czynności prawnej). Szkopuł w tym, że monopolista drzewny – zgodnie z nowymi regulacjami – może skorzystać z tych uprawnień w przypadku zbywania działek budowlanych czy komercyjnych (nawet zabudowanych), jeśli według ewidencji gruntów obejmują jakikolwiek udział użytku leśnego.

To niepokoi posiadaczy domów m.in. w podwarszawskich miejscowościach z terenami leśnymi (Magdalenka, Izabelin czy Konstancin). Obawiają się, że w razie sprzedaży nieruchomości nie uzyskają ceny, jaką zakładali. Lasy jednak przekonują, że niepokój jest nieuzasadniony.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane