statystyki

Czym innym są kwalifikacje, a czym innym jest status aplikanta

autor: Ewa Maria Radlińska13.05.2016, 07:12; Aktualizacja: 13.05.2016, 07:25

Negatywny wynik egzaminu radcowskiego nie może być podstawą rozwiązania umowy o pracę, jeżeli nie stanowi rzeczywistej i prawdziwej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy.

Sprawa dotyczyła Ł. G. - prawnika, który w 2010 r. został zatrudniony w bełchatowskiej spółce (kopalni) na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 4.250 zł. Odbył też aplikację radcowską, ale dopiero za trzecim razem zdał egzamin końcowy. Wcześniej jednak pracodawca go zwolnił, powołując się właśnie na utratę statusu aplikanta i brak uzyskania tytułu radcy.

Obowiązki prawnika

Ł. G. od 2012 r. miał w spółce umowę o pracę na czas nieokreślony. Do jego obowiązków - określonych na piśmie - należało: doradztwo prawne, reprezentacja w sprawach sądowych oraz współpraca w koordynacji postępowań, współpraca i współdziałanie z radcami prawnymi spółki, analiza prawna dokumentów oraz kontrola dokumentacji, wsparcie pod względem formalno-prawnym w sporządzaniu projektów umów, przygotowywanie projektów pism i stanowisk, rekomendacji i opinii, współpraca przy wykonywaniu innych zadań i wykonywanie poleceń przełożonego.

W trakcie zatrudnienia odbywał aplikację radcowską, którą rozpoczął przed przyjściem do tej pracy. Pracodawca nigdy nie uzależniał kontynuowania pracy przez prawnika od pozytywnego wyniku egzaminu radcowskiego. W tym zakresie nie zostały zawarte żadne ustalenia ustne i pisemne. I tak w 2013 r. aplikant po raz pierwszy przystąpił do egzaminu, ale go nie zdał. Z końcem 2013 r. utracił więc status aplikanta, o czym poinformował koordynatora obszaru kopalni.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane