statystyki

Gdy klient czuje się potraktowany przedmiotowo

12.05.2016, 05:54; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:55

Nie można uznać, że instrumentalnym traktowaniem klienta jest żądanie przez adwokata wynagrodzenia za pracę.

M.C. zatrudnił adwokata J.M. do prowadzenia sprawy wypadku komunikacyjnego, który ten spowodował. Za obsługę prawną powód zapłacił prawnikowi łącznie blisko 9.610 zł. W pierwszej instancji mężczyzna został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, nawiązkę 5 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 5 lat. J.M. w imieniu swojego klienta odwołał się od wyroku, domagając się złagodzenia wymierzonej oskarżonemu kary. Nic jednak nie wskórał, bowiem sąd II instancji utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

Rozgoryczony takim obrotem spraw M.C. pozwał swojego adwokata. Zarzucił J.M. niewłaściwie wykonywanie obowiązków oraz naruszenie jego dóbr osobistych przez uchybienie zasadom etyki adwokackiej i potraktowanie powoda „jak rzeczy i maszynki do zarabiania pieniędzy, a nie istoty ludzkiej”.

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił jednak powództwo.

Wskazał, że w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego zaniedbania i błędy pełnomocnika prowadzącego sprawę mogłyby skutkować jego odpowiedzialnością jedynie wówczas, gdyby wynik postępowania mógł być korzystny, jeśli pełnomocnik zachowałby należytą staranność. Przy ocenie profesjonalizmu pozwanego wziąć trzeba pod uwagę, że zgodnie z treścią kodeksu etyki adwokackiej adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością.

Kierując się powyższymi kryteriami, sąd okręgowy doszedł do wniosku, że pozwanemu nie można zarzucić niezachowania odpowiedniej staranności zawodowej, prowadzącej do odpowiedzialności odszkodowawczej. Z zebranego materiału dowodowego wynika bowiem, że J.M., reprezentując interesy powoda przed sądem, wykazał się znajomością prawa i jego wykładnią i należycie dbał o interesy swojego klienta. Nie można więc zarzucić mu braku należytej staranności w prowadzeniu sprawy, ponieważ wykonywał on wszystkie czynności prawidłowo i w terminie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane