statystyki

Sąd przyznał 79 tys. zł klientowi wprowadzonemu w błąd przez notariusza

autor: Ewa Maria Radlińska04.05.2016, 06:11; Aktualizacja: 04.05.2016, 06:14

Kupująca mieszkanie nie została bowiem należycie poinformowana przez rejenta o treści księgi wieczystej, a wręcz została wprowadzona przez niego w błąd poprzez wskazanie treści nieistniejącej wzmianki.

Sprawa zaczęła się od kupna mieszkania przez D. M. Kobieta jako kupująca stawiła się w w 2011 r. w kancelarii notarialnej podpisać umowę. Zapłaciła za lokal kwotę 155 tys. zł. Prawo własności do lokalu sprzedającej zostało ustalone przez notariusza na podstawie postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po jej rodzicach, które przyniosła do kancelarii. W dniu sporządzania aktu notarialnego w dziale III księgi wieczystej tej nieruchomości widniała jednak wzmianka dotycząca złożonego wniosku o wpis ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu sądowym w przedmiocie zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po matce sprzedającej.

Wpis, którego nie było

Notariusz przekazał jednak kupującej, że ten wpis dotyczy ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu sądowym w sprawie wymeldowania z lokalu. W rzeczywistości takiego wpisu w ogóle w księdze nie było. Kobieta przed przystąpieniem do podpisania aktu pytała notariusza o znaczenie ujawnionej w księdze wieczystej wzmianki i jej ewentualny wpływ na zakup nieruchomości. Została jednak zapewniona, że informacja ta nie ma wpływu na skuteczność umowy, albowiem kwestie dotyczące zameldowania nie mają wpływu na nabycie własności nieruchomości. Nowa właścicielka przystąpiła więc do remontu nabytego mieszkania. A tu nagle otrzymała wezwanie z sądu do stawienia się w sprawie jako pozwana o naruszenie posiadania. W pozwie powodowie powołali się na toczące się z ich wniosku postępowanie o zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku po matce sprzedającej, po której dziedziczą na podstawie nie ujawnionego wcześniej testamentu. Postępowanie to zostało zakończone korzystnie dla powodów w tamtej sprawie spadkowej. I spadkobiercy następnie pozwali nową właścicielkę mieszkania. W konsekwencji sąd nakazał w miejsce nowej właścicielki nieruchomości wpisać, jako współwłaścicieli na prawach własności ułamkowej – D. M. w udziale ½ nieruchomości oraz spadkobierców w udziale po ¼ nieruchomości. Sąd uznał, że kobiety która kupiła mieszkanie nie chroniła rękojmia ksiąg wieczystych albowiem w dacie zakupu w księdze wieczystej figurowała wzmianka o wniosku o wpis ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu, a wniosek o wpis wywołuje skutek od daty jego złożenia, o ile zostanie dokonany, a tak się stało w tej sprawie. Ponadto kobieta była reprezentowana przez adwokata. Kobieta wniosła apelację, która została oddalona. Zwróciła się więc do ubezpieczyciela notariusza, ale ten nie wypłacił odszkodowania.

Wprowadzona w błąd


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane